Гълъб Черпоков с екипа на туроператора "Вегена"
Г-н Черпоков, как се роди идеята за „По света и у дома“ и лесно ли написахте книгата?
Дълго време дъщерите ми настояваха да разкажа за себе си, за моя житейски път, за моето време. Писането на мемоари за мен е сложна и отговорна работа. Но осъзнах и това, че няма кой друг да разкажe моята история. Почувствах се задължен да оставя нещо за внуците, близките и приятелите. Да знаят откъде съм тръгнал, къде съм прекарал детство, ученичество и младежки години…
Доколко енергията на Черпоковия род от китното родопско село Орехово предопределя житейската Ви съдба?
Родното Орехово като природа и климатични условия винаги е привличало туристи. От царско време съм виждал и слушал за туристи и летовници, посещаващи близката хижа „Персенк“, открита от Цар Борис ІІІ през 1936 г. Израснах около природните забележителности: Скакалото, Костен камък, Кабата с Цирикова черква, Чудите мостове /Ер кюприя/, върховете Голям и Малък Персенк, Комините, Червен /Пилафя/, Челевещата пещера и Дуплево. Природата и любознателния дух на Черпоковия род сигурно са предопределили житейската ми съдба.
Вие сте известно лице в туристическата гилдия на България. Какви са настоящето и бъдещето на българския туризъм, чието минало така подробно анализирате в книгата си?
48 години от моя съзнателен и активен живот преминаха в сферата на международния стопански туризъм. 24 години бяха в условията на централизирана планова икономика и 24 години в условията на свободна пазарна икономика. Развитието на туризма в България през моето време преминаваше през различни периоди на интензивност, но винаги бележеше положителни ръстове. Успоредно с нарастването на туристическата база и подобряването на обслужването в нея, както и с ефективната туристическа реклама на отделните пазари, се увеличаваха и туристите и валутните приходи от тях. Тъй като говорим за международния стопански туризъм, променящите се икономически и политически условия в страните доставчици на туристи за нашите курорти оказваха чувствително влияние върху населението при вземане на решение - дали да приеме нашите оферти и да прекарат ваканцията си в България. Не може да не сме доволни от настоящите резултати на туризма, като брой туристи и приходите от тях. Аз съм убеден, че и в бъдеще туризма ще бъде един от най-бързо и успешно развиващите се отрасли в нашата страна. Популярността на България като туристическа дестинация ще се увеличава непрекъснато.
| Корица от брошурата на "Вегена" на японски език, разпространена в Япония - всичко със собствени средства на фирмата | |
Какво липсва днес на българската туристическа гилдия и бизнеса и доколко тези липси са наследство от миналото?
На туристическата гилдия й липсва единство, като в същото време броят на браншовите организации е твърде голям. В повечето държави с развит туризъм има най-много три професионални организации: асоциация на хотелиерите и прилежащите към тях ресторанти, асоциация на ресторантите и кафетериите и асоциация на туроператорите и туристическите агенции. Членуването в тях е задължително. На всяка от трите организации държавата прехвърля правата си по контрола на качеството на услугите, уреждането на неизбежните спорове между тях, защитата на правата на техните членове пред различните учреждения. В същото време им се предоставя възможността да обсъждат и дават мнения по нормативни актове, касаещи туристическата дейност. На бизнеса, т.е. на собствениците на туристическата база и туристическите фирми в България, липсва инициативност – сякаш работодателите и заетите в туризма не вярват в собствените сили и възможности и изцяло прехвърлят отговорността на държавата. Така например, обединени собствениците от даден комплекс могат да си учредят акционерни дружества в страните - основни доставчици на туристи за техните хотели, които сигурно ще предлагат техните оферти. Туроператорските фирми, които изпращат български туристи в чужбина и са натрупали опит, могат успешно да регистрират свои клонове в страните, където се предлагат морски, планински и културно-познавателни програми за България. Така те ще имат аргументи пред фирмите, на които изпращат български туристи, да искат да продават програми за българските курорти или обиколки на България по културно-познавателни маршрути. В същото време, туроператорските фирми за входящ туризъм, много от които изчезнаха, сега се занимават единствено с обслужването на вече пристигналите у нас туристи. Техните усилия да посещават страните и фирмите-доставчици на туристи, за да рекламират и продават българските програми се нуждаят от държавна подкрепа, която може да се изрази във възстановяване на изразходваните от тях средства за реклама на българския туристически продукт.
Как може да се реши въпросът с временната/сезонна заетост в туризма?
Собствениците на хотели могат да регистрират трудови фирми, като „Jobs Слънчев бряг“ или „Jobs Златни пясъци“. Тези фирми ще проучат нуждите от хотелски кадри на зимните курорти в Австрия, Германия, Франция, Италия и Швейцария и ще им предложат освобождаващите се в края на сезона наши служители. Така ще могат да се запазят голяма част от опитните кадри и ще им се осигури добре платена работа.
Как гледате на идеята за Министерство на туризма?
Вярвам, че няма работещ в туризма, който да не подкрепя идеята за създаването на Министерство на туризма. Такова министерство е необходимо, защото другите министерства и ведомства не решават въпросите на туризма. Едно Министерство на туризма по-успешно би се борило с Министерството на външните работи за решаване на изключително важния въпрос с издаването на входни визи за гражданите от страните извън ЕС. Сега китайските туристи чакат за българска виза минимум 15 дни, а за Франция получават виза за 24 часа. Много са въпросите за решаване с Министерството на благоустройството и регионалното развитие, с МВР - за сигурността, с Министерството на финансите - за средствата за реклама и данъчните регулации, и с Министерството на културата, което трябва да настоява произведените с бюджетни средства игрални филми и ТВ сериали да включва елементи на реклама от българската природа и културно-историческото наследство. Министерството на туризма ще може да отговори на безспорната нужда от създаването на туристически представителства в основни туристически пазари за България.
Какви са предимствата на българския туристически бизнес с днешна дата?
Природата на България, четири годишни сезона, отговарящи на различните видове туризъм, социализираните културни и археологически паметници, нашият изворен фолклор с народните песни, носии и хора, нашите народни обичаи и националната ни кухня. Но не помня откога не са провеждани кулинарни седмици в ресторанта на Айфеловата кула в сърцето на Париж, на които наред с българската кухня, българските вина, ансамбъл „Филип Кутев“ омайваше парижани…
| В Розовата долина с японски туристи | |
Има ли нещо, което не успяхте да кажете в тази книга?
Сигурно са останали много неща от моя живот в туризма. Има какво да се каже още за самостоятелната ни работа по разработването на японския, китайския, сингапурския и южноамериканския туристически пазари. Ако е дал Бог, ще споделя и това.
С Гълъб Черпоков разговаря Мария Мира Христова
„По света и у дома“. Спомени от един живот в туризма, 2014, автор: Гълъб Черпоков, изд. "Изток Запад", 384 стр., 15 лв.
Авторът е известно име в туристическия бизнес на България. Автобиографичните факти в книгата по любопитен начин се преплитат със събитията от две политически епохи и два века, през които българският туризъм търси своето място под слънцето.
Подходящо четиво за туристическия бизнес, преподаватели и студенти по туризъм, както и за широк кръг читатели с интереси в историята, философията, пътешествията и туризма.
|
КОМЕНТАРИ
| 19.11.2014 20:15 | #722
Книгата на Гълъб Черпоков е не само лична изповед за един достойно извървян път в професията и живота‚ написана увлекателно и непринудено. Тя пресъздава част от историята на страната‚ свързана с развитието на туризма и връзките му с обществено-политическата среда в различни периоди. Да е жив и здрави нейният автор‚ за да може да напише продължението в следващо издание. Поздравления! Проф.Боян Лозанов
| 31.10.2014 17:12 | #716
Прочетох книгата на Гълъб Черпоков на един дъх и бях много впечатлена. Това е разказ за живота на един българин с корени от Родопа планина‚ израснал в здраво българско семейство като скромен‚ работлив‚ любознателен и амбициозен човек – такъв като литературните герои на нашите писатели - класици. Това будно момче работи „яко” цял живот за да направи чрез туризма живота на семейството и сънародниците си като на нашите европейски партньори. Има добрия шанс да попадне в началото на трудовия си живот в отдела за Международен туризъм на „Балкантурист”. Цял живот се бори за утвърждаване на туризма в България на достатъчно високо ниво‚ за да може да покаже на света красотите‚ културата и историята на нашата страна и да подобри самочувствието и жизненото ниво на много наши сънародници. Благодарна съм му‚ че ме върна години назад‚ когато работех в новата фирма ОТП „Балкантурист” Пловдив‚ ръководена от него. Той имаше много новаторски идеи – като за „Празника на розата”‚ за къщата -заведение „Тракийски стан” и др. и затова още тогава разбрах‚ че той ще успее във всяко начинание‚ защото беше винаги отворен за новото и полезното и готов да го приложи в действие. Книгата дава добра представа за състоянието на туризма в България‚ а също е важно че показва пътя за развитие на туризма в нашата страна‚ както и начина по който той да бъде извървян. С това книгата става още по-ценна и полезна. Поздравления за начина‚ по който е написана! Сякаш четях интересен пътепис - познавателен и развлекателен. Но от това сериозният тон на книгата не се губи. Описаните срещи на Гълъб Черпоков с влиятелни лица от световния туристически бранш допринасят за това. Пожелавам му тази книга да не е последната. Вярвам‚ че и други такива книги ще бъдат приети от читателите с интерес‚ задоволство и благодарност. С най-добри пожелания Величка Василева
| 30.10.2014 16:45 | #715
Не мога да не се преклоня пред тази вълнуваща изповед.Един разказ на човек изминаващ достойно своя житейски и професионален път. Припомних си много общи ситуации и хора и си казах‚ча тази наша орисия‚да изминеш целият си живот в туризма‚всеки със занаята си‚наистина е съдба. Голям урок за днешното поколение‚което работи в тази сфера. Затрогнахте ме г-н Черпоков! Бисерка Огнянова
| 24.10.2014 12:07 | #713
Поздравления за умението да се пресъздаде цял един извървян път на родната туристическа индустрия.Една човешка съдба‚оиписана непринудено и увлекателно‚връща всички нас‚участвали в една или друга степен в този процес‚към преживените емоции‚амбиции‚трудности‚борби‚разочарования‚победи в най-интересната и многолика стопанска дейност-туризма‚превърнала се в съдба на толкова много хора в нашата страна. Избледняващите спомени и емоции се върнаха‚информацията за отминали събития се попълни‚остана приятното усещане‚че всичко‚което сме вършили не е било напразно‚че е било част от съградената здрава основа на туристическото развитие на България. Впечатляваща е основната нишка в биографичната книга-здравите родопски корени‚които са в основата на силен характер‚характерен с трудолюбие‚упоритост‚принципност‚гъвкавост‚иновативност.При такива качества‚дори в трудни времена‚успехите са неминуеми. Поради това‚книгата е интересна не само за нас‚съвременниците на \\”ерата Балкантурист\\”‚но надявам се и за младите‚които истински се чувстват призвани да свържат трудовия си път с тази дейност. Людмила Ненкова
| 16.10.2014 20:05 | #712
Има книги в които влизаш като в храм. И това чувство ме обзема сега‚ когато чета една изповед за живота‚ за простите и за сложноте неща‚ за житейския път. Мислил съм си‚ че познавам автора‚ че помня добре много срещи и събития. Сега обаче разбирам‚ че съм пропуснал цял век от възможността да бъда по-често с един честен човек‚ обичащ семейството си и милеещ за България. Мога само да се поклоня! Румен Драганов
| 08.10.2014 14:19 | #708
Сериозен‚ значителен по обем автобиографичен труд‚ обхващащ половин век от развитието на туризма у нас‚ с познавателен‚ философски‚ изследователски и практическо-приложен характер. проф. д-р Хр. Кожухаров
Напиши коментар