Наричат Сливен „Градът на стоте войводи“, но това определени не е достатъчно, за да се добие пълна представа за историята на града и неговия потенциал за развитие като туристическа дестинация. В края на тази година, когато бъде завършен интегрираният проект „Пътуване през времето, във времето и с времето” - за реставриране и социализация на крепостта Туида и свързването й с градската инфраструктура, градът ще се сдобие с още една културно-историческа атракция, която ще привлича туристи и ще предлага на местните жители още една възможност за приятно прекарване на свободното време. Ранновизантийска и средновековна крепост “Туида” е оригинален археологически паметник, който води началото си от епохата на късната античност. Разположена е на хълма “Хисарлъка” в североизточната част на Сливен, от който се открива неповторима гледка към величествените “Сини камъни” и към града.
Тя датира от IVв. и е част от укрепителната старопланинска система, която играела важна роля за отбраната на Римската, а по-късно на Византийската империя и на средновековната Българска държава. Крепостните й стени са с дължина от около 800 м. ограждат площ от 42 дка. Крепостта е била разрушена от хуните, но император Анастасий я вдига отново. В края на VI в. тя е унищожена отново, този път от славяни и авари. Прабългарите я възстановяват и изграждат водопровод. В Туида е открит и един от осемте печата на цар Борис Михаил.
През 1982 г. при археологически разкопки са разкрити крепостни стени, кули, северна и южна порта, основи на жилищни и военни помещения, система за канализация и водоснабдяване. С голяма научна стойност е култовият комплекс: трикорабна базилика с внушителни размери и уникален баптистерий /кръщелня/, богато украсен със стенопис и мозайка. Преди няколко месеца археолозите откриха и добре запазен подземен тунел, който свързва античната крепост с река Новоселска.
 |
Проектът „Пътуване през времето, във времето и с времето” по ОПРР включва цялостна консервация на крепостните стени на Туида и надграждането им до нивата, когато са били разкрити (2-2.5 м), а също реставрация на базиликата и баптистерия. Консервирани ще бъдат и работилниците, които се намират на територията на крепостта. Сред тях има и пещ за правене на тухли. Намесата на територията на крепостта е щадяща за археологическите открития. Единствената нова постройка тук ще е Информационният център, в който ще бъде представена експозиция на материали и артефакти от комплекса. Почти 80 души специалисти - реставратори, консерватори, художници, археолози, конструктори са ангажирани за изпълнението на проекта.
 |
Посетителите ще могат да видят стенобойни оръдия, древни воини в реален размер, макет на крепостта, направен като детски център за забавление. Предвидено е място за отдих, оформено като градински кът с барбекю и обособени места за почивка и организиране на пикник, парково и художествено осветление, детски кътове. На форума - централен вътрешен площад на крепостта, ще могат да се събират голям брой зрители и да се организират различни събития: фестивал на занаятите, светлинно шоу, концерти, фолклорни фестивали. За културни прояви ще се използва и новия амфитеатър, който разполага с 430 седящи места.
|
КОМЕНТАРИ
Напиши коментар