Потребител: анонимен

свят

За Гергьовден в "босненския Йерусалим" - Сараево

18.05.2023 14:19

Покрай сенките на османските мостове, през виденията за Мехмет паша Соколович, Богородица и Тесла, та чак до проектите на Емир Костурица и пирамидите "Алтън баир": младата държава Босна и Херцеговина (БиХ) иска да развива устойчив туризъм. [... ]

На туризъм в Маракеш през януари: в Градината на Ив Сен Лоран пред портите на Сахара

02.02.2023 18:08

След две седмици грип с мъчителна кашлица в мъглива София, краткотрайното пътуване до непознато Мароко след първоначално безпокойство премина в приятна изненада, още щом самолетът ни кацна на модерното летище в старата имперска столица - град Маракеш, граничещ с пустинята Сахара под Атласките планини. [... ]

Бергамо след пандемията: изложбите, пиците и тълпите от туристи са още по-големи

29.01.2023 09:56

Дългоотлаганата заради пандемията изложба с картини на Караваджо, както и нискотарифното летище привличат отново тълпи от туристи в италианския град Бергамо. [... ]

- a a a + |
 

Нови 25 обекта в списъка на ЮНЕСКО

03.07.2011 16:36 - в. Дневник.

Навършват се 40 години от Конвенцията за световното наследство. 936 обекта вече са в списъка на организацията

Нови 25 обекта в списъка на ЮНЕСКО

По време на 35-тата си сесия, която се проведе тази седмица в Париж, Комитета за световно  наследство включи  в списъка на ЮНЕСКО  бяха включени нови 25 обекта. Природните забележителности на планетата, които световната организация ще опазва за бъдещите поколения, са австралийския бряг Нингалу, островите Огасавара в Япония и езерата във Великата долина Рифт на Кения. 

Нови 25 обекта в списъка на ЮНЕСКО
Австралийският бряг Нингалу
Ningaloo Coast (Australia)
Крайбрежието на Нингалу е сложна система от карстови пещери, водни тунели и рифове. Отдалечения и  слабо населен район на западна Австралия  включва 604 хил. хектара крайбрежни зони и акватории с най-дългия в света крайбрежен риф. Карстовата система, която започва на сушата с мрежа от пещери, преминава в многобройни водни тунели и протоци. Белите плажове, великолепните рифове, заливът на Акулите и всички чудеса на природата  в 300 километровия морски парк станаха заслужено част от светтовното наследсто.  
 
Нови 25 обекта в списъка на ЮНЕСКО
Езерната система в долината Рифт в Кения
Kenya Lake System in the Great Rift Valley (Kenya)
Богория, Накуру и Елементаита са три плитководни езера на долината Рифт в Кения. Освен розовите облаци фламинго (на снимката най-горе) тук могат да се наблюдават голям пеликан и други 11 вида птици, застрашени от изчезване извън резервата. Големи популации черен носорог, жираф на Ротшилд, антилопа от вида голям куду, лъвове и леопарди допълват картината.
 
Нови 25 обекта в списъка на ЮНЕСКО
Архипелагът Огасавара в Япония
Ogasawara Islands (Japan)
Групата от около 30 острова Огасавара се намира на около 1000 км южно от основния японски архипелаг и е местообитание на много редки растителни и животински видове, между които летяща лисица и няколко изчезващи вида прилепи.
 
 
Нови 25 обекта в списъка на ЮНЕСКО
Делтата на Салум в Сенегал
Saloum Delta (Senegal)
Природни богатства и значими артефакти пази делтата на река Салум в Сенегал. Тук се намират следи от човешка дейност от преди 2 хил. години, а в разклоненията на ръкавите на реката могат да бъдат видяни и мангрова гора, и атлантическа суха растителност.
Една от особеностите на района е натрупването на раковини в резултат от човешката дейност през хилядолетията. Някои от 218-те хълма в околността, дължината на които е по неколкостотин метра, са образувани именно от мидените черупки.
 
Нови 25 обекта в списъка на ЮНЕСКО
Eзерото Ханджоу, Китай
West Lake Cultural Landscape of Hangzhou (China)
Да, това не е дивата природа, а обмислената, планирана и съзерцателна красота на китайската градина. Eзерото Ханджоу и неговите околности в Западен Китай още от 9 век е вдъхновявало известни поети, учени и художници. От парковото пространство, допълвано с многобройни храмове, пагоди, водоскоци, мостчета в продължение на векове са се учили градинари не само от другите части на Китай, но и от Япония и Корея.
 
Нови 25 обекта в списъка на ЮНЕСКО
The Persian Garden (Iran)
Персийските градини на Иран
Идеята за персийските градини като земен рай е била инспирирана от персийската литература и по-късно става модел и вдъхновение за градините в Андалусия и Индия. Спецификата на материалите и формите, които се използват  в дизайна на градините е свързан със светлината, нейното отразяване и поглъщане.
Деветте Персийски градини символизират деветте провинции на Иран като всяка следва различна традиция. Общото е в подхода - всяка е въплъщение на Рая, а това означава, че съчетава четирите зороастрийски елемента: вода, небе, земя, растителност. И това се е прилагало още във времената на Кир Велики, управлявал Персия през 6 в. пр. н. е. Тази "мода" по-късно е заимствана в парковете на Индия и Испания.
 
Нови 25 обекта в списъка на ЮНЕСКО
Фабриката "Фаргус" в Германия
 Fagus Factory in Alfeld (Germany)
Най-модерното съоръжение, обявено за принадлежност към световната култура, е фабриката "Фаргус" в град Алфелд, в германската област Долна Саксония. Оценява се, че проектираната в началото на 20 век промишлена сграда, в която са произвеждани табани за обувки, има принос за развитието на промишления дизайн. Широките стъклени панели и функционалната естетика на фабриката е поставила началото на новата архитектурна школа "Баухаус", разпространена по-късно не само в Европа, но и в Северна Америка. Германия е единствената държава, която влиза с три свои обекта в последното допълнение на списъка, но двата други са в "съучастие" с други страни - става дума за реликтови букови гори, които има и в Карпатите на територията на Словакия и Украйна, както и праисторическите селища в Алпите, намерени във всички държави, които си поделят планината.
 
Нови 25 обекта в списъка на ЮНЕСКО
Джамията "Селимие" в Одрин
Selimiye Mosque Complex at Edirne (Turkey)
Квадратната по проект джамия с единствения си купол и четири минарета е дело на прочутия архитект от 16 в. Мимар Синан. Съоръжението е смятано за най хармоничното от османско "кюлие" - комплекс от болница, училище, библиотека, вани, медресе и покрит пазар, управлявани като едно цяло.
 
Нови 25 обекта в списъка на ЮНЕСКО
Комплексът Хираизуми в Япония
The Buddhist Pure Land (Japan)
Чистата земя Хираизуми е комплекс от градини и административни постройки, функционирали през 11-12 в., когато районът е бил административен център на Северна Япония и съперничил на южния Киото. Будистката  чиста земя се състои от пет места, включително и свещената планина Kinkeisan.
Духовна основа за жителите е бил будизмът на Чистата Земя - вярване, разпространено в Япония още през 8 век. Чистата земя е мястото, където духът на хората в реалния живот намира спокойствие и отлита там след смъртта. На основата на тази будистка концепци, съчетана с японския култ към природата и Шинтоизма, тук разработена концепция за планиране на пейзажа като градина.
 

КОМЕНТАРИ

Напиши коментар


captcha image  (Антиспам код, въведете 3-те черни символа)

Код:  

свят - АРХИВ

За Гергьовден в "босненския Йерусалим" - Сараево [18.05.2023] На туризъм в Маракеш през януари: в Градината на Ив Сен Лоран пред портите на Сахара [02.02.2023] 2 Бергамо след пандемията: изложбите, пиците и тълпите от туристи са още по-големи [29.01.2023] До плажовете край Солун покрай река Брегалница и Дойранското езеро [08.12.2022] Корфу: смесица от гръцки и италиански стил след 400 години венецианско управление [15.05.2022] Непознатата близка "Балканска чужбина" [19.04.2022] През Великия пост до библейските места в Йордания [22.03.2022] През ковид блокадата на културен туризъм в Санкт Петербург за руската Коледа [10.01.2022] Насладете се на приключения в Украйна [20.08.2021] На Крит всичко е спокойно [08.08.2021] Истрия - история с вкус на трюфели [03.07.2021] Болград амбициозно развива вътрешен туризъм и крои планове за след пандемията [20.01.2021] Виена: добре дошли обратно [12.08.2020] Как да прекараш нискотарифен уикенд пред "Тайната вечеря" и в "Лозето на Леонардо" [20.02.2020] 6 Европейска Коледа преди "Божик" в старокалендарна Република Северна Македония (РСМ) [30.12.2019] 1 Билбао и Сан Себастиан - гостоприемство и изискан стил [13.09.2019] Катедралата в Лихен и полската хусария [06.05.2019] Преспански камбани бият за Великден на остров Св. Ахил [28.04.2019] Под земята [13.04.2019] Защо да посетим Полша? [19.01.2019]

Страница 1: [първа] 1 2 3 4 5 [»] [последна (20)]
ПАРТНЬОРИ

НОВИНА С ПРОДЪЛЖЕНИЕ

Jet2holidays разширява програмата си за България

25.03.2024 14:17

Британският туроператор добавя пакети за почивка в созопол към прогамата си в България за лято 2024. [... ]

"Слънчев бряг" да стане селище, предлага браншова организация

20.03.2024 15:01

Курортният комплекс "Слънчев бряг" да стане селищно образувание, ако трябва и град, след като държавата [... ]

ИЗБРАНО ОТ НОВИНИ

България и Турция отстъпват в класацията на Which? за най-евтини дестинации

18.04.2024 -

Три по-малко известни гръцки острова са най-евтините ваканционни дестинации за почивка това лято, според[... ]

Консорциум с доминиращо американско участие поема туроператора FTI Group

18.04.2024 -

Консорциум, ръководен от американската частна инвестиционна компания Certares, пое германската FTI Group,[... ]

1,8 млн. са туристите от началото на зимния сезон до 25 март

17.04.2024 -

За периода 1 декември 2023 г. - 25 март 2024 г. регистрациите на туристи у нас са над 1,8 млн., съобщиха от Министерството[... ]

ПОСЛЕДНО КОМЕНТИРАНИ

Над 190 000 туристи са посетили Банско през тази зима

17.04.2024 -

Данните сочат, че реализираните нощувки през зимния сезон са над 656 000. Сравнение с предходния зимен[... ] 1

За първи път пътеводител на фламандски език за Черноморското крайбрежие на България

08.03.2024 -

Издателство „Фрийстайл пъблишинг“ публикува пътеводителя "Българското Черноморие: от Дуранкулак[... ] 1

В Пловдив "Старинният град" и "Капана" са капани за автотуристи

06.02.2023 -

Звездите на хотелите там са повече от местата за паркиране, установява автотуристът, избрал да прекара[... ] 6