Ако има спад в бизнеса, компенсаторните механизми са: пазарен реализъм, предразполагащо обслужване и гарантирано спокойствие и сигурност на туриста.
[... ]
R & R Apartments предлага краткосрочно и дългосрочно настаняване на гости на столицата в луксозни апартаменти в сграда, намираща се в историческия център на града.
[... ]
Това, което хуните не разрушиха, днес българите унищожават сами
28.08.2008 10:19
- http://www.stroitelstvo.bg
Преди много години арх. Любен Тонев беше казал, че ако няма център и град няма. София все повече губи своя исторически център и с това – лицето си като град с история
Застрашени от окончателно заличаване са останките от двoреца, в който е живял Константин Велики, който детронирал Рим и избрал след 313 г. Сердика за първа престолнина на новата християнска цивилизация в Европа. Градежи на площ 400 кв. м с вътрешен двор, заобиколен от колонада, около която били разположени големи правоъгълни зали, предверия, дълги коридори, кръгли и осмоъгълни помещения, отоплявани с подово отопление , са открити при строителството на столичния хотел "Рила" и би трябвало да се намират в сутерена му. Ако сградата бъде разрушена, за да се вдигне нова - с 22 надземни и 8 подземни етажа, каквато планира компанията "Бългериън хотелс сървисиз", ще бъде унищожена светиня, която принадлежи на целия християнски свят.
Няколко хиляди години съществува София, и уникалното е , че центърът й стои все на същото място.
Това показват границите на съществуващия "Археологическия резерват Сердика - Средец", който пази е оцелялото от античния и средновековен град. Да се разреши посегателство върху него е все едно да се разреши строителство в резервата "Сребърна" или на хълма Царевец. Но ето, че днес сме свидетели това - да се направи небостъргач и то точно върху останките от двореца на император Константин Велики!
Къде е този императорски дворец в София, този паметник не само с общоевропейско, но и със световно значение? Защо не е известно на гражданите и гостите на столицата това, което я поставя сред най-значимите градове за културата и историята на Европа, а това значи и в света? Ами там е, където му е мястото - в сърцето на града. Той е добре известен на всички, които се интересуват.
Между ул. "Алабинска", ул. "Княз Борис I", бул. "Дондуков" и ул. "Батенберг" се намиратнай важните подземните културни пластове от историческия резерват на столицата. Най-значимият символ за града катовтора имперска столицаса останките от двореца на император Константин Велики, койтосе намира на мястото, което до Късното средновековие е известно като "Константинов квартал" (защото, както подобава на един истински императорски дворец, той е заемал цял квартал в града). До Освобождението от турско робство това е "Калоян махла", защото точно тук е живял Севастократор Калоян - човекът, на когото дължим създаването на един паметник, с който, с основание, всички българи се гордеем и показваме пред света - Боянската църква.
Дворецът на севастократора е бил именно час т от това, което е оцеляло от императорския. Малката църква "Св. Николай" между сградата на бившия "Кореком" и хотел "Рила" е била негов семеен параклис - тук се е усамотявала в молитва Десислава. На срещуположната страна през ул. "Калоян" (най-старата улица в града, която софиянци 650 години са наричали "Калоянова" по името на севастократора, а не на царя), при резиденцията на българския патриарх действа и днес подземната църква "Св. Петка стара" от 1241 г. Това е градският храм, където севастократорът и семейството му са се черкували.
Ако влезем в "Св. Николай" и погледнем наляво, ще видим стена от Константиновия дворец, до която сигурно се е докосвал не само императорът, но и нашият севастократор Калоян иДесислава. Ако допрем дланта си до нея може да усетим силата на вечността и историята и да почувстваме гордост от това, че сме българи. Подобно чуство лично аз съм изпитвал единствено в криптата на базиликата "Сан Клементе" в Рим пред гроба на св. Константин-Кирил Философ.
"Константиновият квартал", т.е. дворец, е разположен между днешните ул. "Калоян", ул. "Позитано", ул. "Леге" и южно от Президентството. Не се заблуждавайте, че на археологическата карта на София ще видите отбелязана малка част от него, просто само това е разкрила земята при случайни изкопи. Още доц. Сава Бобчев е писал за него. Това, което е останало от двореца, не е малко и то си е там, скрито под сградите на бившите "Детмаг" и "Кореком" и на хотел "Рила". Да, под хотел "Рила".
Тук е живял Императорът. Оттук е управлявал Римската империя, простираща се от Испания и Британия до Египет и днешен Ирак. Оттук, от София, е управлявал целия културен свят, без Китай и някои по-малки страни в Азия. Тогава, макар и за кратко, това е бил неговият център. По-късно, по време на първия канонотворчески, след изначалния Никейски, вселенски църковен събор, смятан и за негово продължение, състоял се от ноември 343 до февруари 344 г. съвсем неслучайно в София (тогавашната Сердика), заседанията се провеждали в катедралата "Света София" и в погиналата базилика "Св. Троица" в днешния Южен парк, кв. Лозенец (над която допуснахме да се построи поредната луксозна жилищна сграда!). Та тогава именно тук, в Двореца на Константин Велики, са идвали и са се застоявали свети Осий, епископ на испанския град Кордова и личен изповедник на император Константин, епископ Протоген и много от видните сред участвалите 341 отци на християнската църква, за да спечелят на своя страна могъщата светска власт.
Материалните доказателства за тази памет искат сега да ни отнемат. Планира се унищожаването на хилядолетия опазени останки, за да се направят...подземенГАРАЖ (!!!) и баровски офиси. Да се разруши хотел "Рила" и да се съсипе културно наследство на Европа - останките на двореца на Константин Велики и на севастократор Калоян, на човека, открил изографа Василий, за да изпише непреходните образи в Боянската църква "Св. св. Никола и Пантелеймон", предхождащи с цяла епоха фреските на Джото и италианският ренесанс, с които ги сравняват.
Дори не може да се оцени каква катастрофа за европейското културно наследство, каква загуба за нас и за града, каква гавра със свято християнско място и достояние на българската средновеконвна история може да се предизвика.
Не е безпричинно, че досега никой не е посмял да разкрие и експонира тези руини. Просто всички строители и учени в ХХ в. са били достатъчно почтени и са си давали сметка за какъв уникален обект, за какво знаково място става дума. Те са оставили тази задача на нас, техните потомци, за времето, когато технологиите и науката достигнат нужната висота. А какво дочакахме? Всичко да бъде унищожено заради гаража(!) на някаква и без това спорна офис сграда, която се канят да строят, като разрушат хотел "Рила".
Б.Р.Арх. Богданов е носител на грамота на САБ за принос в архитектурата, специализирал е обществени сгради в Хюстън, Тексас, експерт по екология и дългогодишен председател на столично архитектурно дружество.
КОМЕНТАРИ
Напиши коментар