Високопоставени американски служители предупредиха, че турски лица са изложени на риск от затвор, глоби, загуба на експортни привилегии и други мерки, ако предоставят услуги като зареждане с гориво и резервни части за самолети, произведени в САЩ, летящи до и от Русия и Беларус в нарушение на санкциите, наложени миналата година. Помощник-министърът на търговията Теа Розман Кендлер предаде съобщението на турските официални лица по време на посещение през декември в Турция.
Предупреждението към Турция е ключов тест за това дали САЩ и техните съюзници могат да успеят да изолират Русия в дългосрочен план, или Москва ще успее да намери начин да продължи икономическата активност с помощта на трети страни. Турското външно министерство не отговори на искане за коментар относно предупреждението.
„В определен момент те ще трябва да предприемат действие, свързано с правоприлагането“, каза Емили Килкрийс, бивш заместник-помощник на търговския представител на САЩ и в момента старши сътрудник в Центъра за нова американска сигурност във Вашингтон. „В противен случай цялото нещо се разпада, ако се окаже, че знаят за нарушенията и не са успели да направят нищо, за да се справят с това.“
Говорител на Министерството на търговията каза, че агенцията не може да коментира подробности. Той каза, че Службата за прилагане на износа на агенцията наскоро предупреди задграничните авиационни компании за спазване на експортния контрол на САЩ, включващ обслужването на руски, беларуски и ирански търговски самолети.
Администрацията на Байдън наложи контрол върху износа, забраняващ на Русия да използва произведени в САЩ самолети миналия февруари в отговор на атаката срещу Украйна. Контролът върху износа вече забранява всякакви самолети, произведени в САЩ, или такива, които включват повече от 25% части, контролирани от САЩ, да летят в Русия или Беларус без лиценз, издаден от Бюрото по индустрия и сигурност на американското Министерство на търговията.
Руските авиокомпании продължиха да летят със самолети Boeing в разрез с усилията на САЩ и Европейския съюз да ги заземят, включително чрез санкции, които ограничават влизането на експлоатирани от Русия самолети в западното небе, доставката на резервни части, необходими за безопасната поддръжка на самолетите, както и прекратяването на договори за лизинг на самолети.
Руските и беларуските авиокомпании, включително „Аерофлот“, са извършили повече от 2100 полета с произведени в САЩ самолети, включително Boeing 777, 757 и 737, до Турция от 1 октомври, според данни на компанията за авиационни анализи Cirium. Полетите включват редовни пътувания от Москва до турски дестинации, включително Истанбул, Измир и средиземноморския курортен град Анталия.
Предупреждението идва в момент, когато правителството на САЩ предприема действия за засилване на санкциите срещу Русия, година след като тя започна пълномащабното си нападение срещу Украйна. Американски служители се стремят да подтикнат страни с икономически връзки с Русия - като Турция и Обединените арабски емирства - да направят повече, за да се съобразят със санкциите, които имат за цел да лишат руското правителство от средства и ключови технологии, които може да използва за водене на война.
Продължаващите руски полети породиха опасения за безопасността, тъй като контролът върху износа на Вашингтон забранява продажбата на резервни части, необходими за ремонт на гражданския флот на руската авиокомпания.
Повечето от гражданските самолети на Русия се произвеждат от Boeing и Airbus и са наети от компании в Ирландия и Бермудските острови. Миналия март руският президент Владимир Путин подписа нов закон, позволяващ на авиокомпаниите да пререгистрират самолети в Русия, което прави по-трудно отнемането им. Множество самолети, управлявани от руски авиокомпании за полети до и от Турция, са променили регистрационните си номера миналата година, според международните авиационни записи.
Сред самолетите, летящи до Турция, има поне един, който е собственост на ирландска компания, която миналата година заяви, че е спряла всякаква лизингова дейност с Русия, на практика нареждайки връщането на самолета. Самолетът, Boeing 757, е летял за последно до Турция на 13 януари, кацайки в Анталия, според данни, събрани от FlightRadar24, услуга за проследяване на самолети.
„Тези самолети са технически откраднати“, каза Йорук Исик, ръководител на Bosphorus Observer, базирана в Истанбул консултантска компания, наблюдаваща въздушната и морската дейност, който помогна да се проверят записите на полетите.
Записите на полетите показват, че същите самолети, летящи до Турция, са пътували и до Индия, Тайланд и други дестинации. Полетите до Турция биха могли да привлекат особено международно внимание поради членството й в НАТО и статута й на основен туристически и транзитен център. Летището в Истанбул е сред най-натоварените в Европа и ключова транзитна точка за руснаците, които вече не могат да летят директно до континента и другаде по света.
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган се стреми да задълбочи икономическите връзки с Русия в опит да стабилизира затруднената икономика на страната си, като същевременно играе уникална роля на посредник между Русия, Украйна и Запада. Като част от нарастващите икономически отношения с Русия, олигарсите акостират яхти и паркират самолети в Турция и купуват там недвижими имоти за милиони долари, предизвиквайки тревога във Вашингтон, че Анкара смекчава въздействието на санкциите. Турски официални лица казват, че санкциите са неефективни и че Турция играе важна роля като посредник с Русия.
|
КОМЕНТАРИ
Напиши коментар