След две години обещания за директна нискотарифна авиолиния София - Санкт Петербург и електронна туристическа руска виза, точно на Нова година се преброяваме 30 пасажери с 3 стюардеси за 3 часа полет с авиокомпания „Уиз еър“ до старата имперска столица на река Нева.
Руското посолство в София е пропуснало да махне от сайта си невярната информация за безплатна туристическа виза по електронен път срещу хотелска резервация в Санкт Петербург и още две интересни дестинации: фактически снимката и тягостно подробните формуляри само се попълват електронно, а разпечатките се внасят собственоръчно с подпис и подробни лични данни на гишето в Руския визов център. Самата виза получихме пак лично след 3 дни при официално обещан срок 7 дни. Постоталитарният ни уплах беше компенсиран от любезното отношение на младия руски персонал в София и изненадващо доброто туристическо обслужване на място в Санкт Петербург. Руската туристическа виза със строго посочени дати на пребиваване в северния град излиза 130 лв., като софийски фирми предлагат помощ срещу още 40-50 лв. БГ-визата за руснаци е на подобна цена, но е два пъти по-евтина, отколкото за съседните на Русия еврочленки Естония и Финландия.
Изглежда, че от унгарската авиокомпания добре са си направили сметката, защото обратният полет до София беше пълен с руски семейства с деца, тръгнали на ски, както и с транзитно пътуващи техни сънародници за Западна Европа и Близкия изток. След месец полетите ще са три пъти седмично с удобни часове на кацане/излитане в световната туристическа дестинация и гордост на руската туристическа индустрия – Санкт Петербург.
Приятна изненада за нас стана и несбъдналата се метеопрогнозата за минус 15 градуса студ, като денем го докара дори до нашенските "киша"/"лапавица" при същите недобре почистени от лед тротоари. През деня (от 10 до 16 ч.) и при минус 13 пак грее северно слънце, което е перфектно за снимки на замръзналата река Нева и колоритните канали, застроени с претенциозни архитектурни паметници.
Да сме единствените чуждестранни туристи в града-метрополия със 140 лицензирани фирми за неговото разглеждане добавя самочувствие сред празничните тълпи от местни хора, пътуващи чрез финансово стимулиращи социални програми за вътрешен туризъм.
Радостта ни обаче е дотам: руските музеи, театри и заведения за обществено хранене не признават евросертификатите, а изискват ежедневен (задължително експресен) руски ковид тест (ПСР) за по 50 лв. при средна цена 10 лв. на входния билет за музей за чужденци (най-скъпо по 20 лв. е разглеждането на "Кехлибарената стая" и на актовата изложба за руската съпруга на Салвадор Дали "Гала от Казан").
|
При средна руска заплата 450-500 лв., цените за ежедневна прехрана дори в скъпарските супермаркети "Азбука" са сравними с България при допуск с маска и предпочитано плащане с карта. Минералната вода 1,5 л. от камениста Армения, едрите райски ябълки от Узбекистан, бананите от Еквадор, черен хляб и сирена от Ленинградска област са дори по-евтини отколкото в България. "Шампанско"/0,5 л. от Крим, но под разбираема само за познавачи на историята марка-намек "Балаклава", струва 18 лв. на летището, а "дюти-фри" сувенирно шоколадче със снимка на президента Путин (родом от Ленинград) – 3 лв. Български стоки няма никакви и младото консуматорско поколение само в интернет може да купи модните БГ-оризови хрупки на цена, сравнима с аналог от Сибир. Голяма "кофа"/KFC e 17-20 лв., а спретната "закусочна" салата от зеле и моркови е 0,65 лв., бульон с яйце - 1,20 лв., овесена каша - 1 лв. Във възстановения суперлуксозен ресторант "Палкинъ" (1783 г.) обаче най-евтиното предложение в менюто - руската супа "щи" от кисело зеле, струва 31 лв. По-едрите руски банкноти се сканират старателно в магазина така, както се сканират БГ-паспортите и лицата на самите БГ-туристи на руското ГКПП на летището при кацане/излитане.
| Впечатляващо е, че дори бродещите пред Московската гара продавачи на крайградски дневни екскурзии с претъпкани автобуси без ковид тест и без маски имат апарати-четци за картово плащане. Такава екскурзия се прави с икономията от ковид теста, на разумни почивки с безплатно WC по стандарт на луксозен български хотел, като черпят безплатно с чай/кафе/плодов ликьор при незадължителна покупка на постсъветски шоколад "Крупская" (3-6 лв.), сувенир или магнитче (1-1,50 лв.)
Няколкото автобусни екскурзии без ежедневния руски ковид тест дават гледка към сочената от местните за най-висока сграда в Европа - дострояващата се "Газпром тауър", която ще си има затворен бизнес и жилищен комплекс с отделно летище. В покрайнините на огромния град се виждат и изоставените дървени дачи (вили) още от времето на Сталин, "рядом" с мрачните жилищни блокове от времето на Брежневия застой.
Впечатляващо сравнение с БГ-туризма е стриктното безмълвие на автобусния шофьор, който не пуши на отворено прозорче, не поучава екскурзовода и не се задява с туристките.
| Възстановената предреволюционна йерархия се вижда при мръзнещите в центъра продавачи на екскурзии: някои имат бусчета край тротоара, други са с масичка/стол и звукозаписно призоваване, а тези от най-скромния сегмент клечат само с фирмена "табела-сандвич". На култовите туристически места има за по 40-60 рубли (1лв.) големи фургони-отопляеми тоалетни, та дори и "занаятчийски"/WC бусчета.
|
Три конкуриращи се фирми държат градските обиколки без ковид тест с червените двуетажни автобуси по испанския франчайз "hop on - hop off". Слушалките обещават беседа с музика на 6 езика (вкл. японски и турски) по два маршрута във времето между 10-17 часа. Беседата на руски език е лексикално понятна дори за сегашното младо БГ-поколение, стига то да знае, че "налева" си е "наляво", но "направа" е "надясно". Маршрутите са толкова впечатляващи, че дори изучавали руски в училище пропускат традиционните екскурзоводски легенди и пикантерии, щракайки непрестанно снимки с телефона. Едната обиколка е 2 часа, другата е 1 час, но като в софийски трамвай може да се возиш колкото искаш през обявеното работно време, слизайки тук-там за по-подробно разглеждане. 24-часовият билет струва 30-35 лв. Седалките са ковид отбелязани през ред, но това не се спазва, както и носенето на маски.
|
На междинната спирка при "Зимния дворец" и "Ермитажа" може да се наеме "дворянска каляска" за обиколка на огромния площад, но нагъл и бездарен уличен музикант с плейбек и репертоар като читалищен самодеец набързо ни прогони и не питахме за цената. Добре уреденото метро е само с лежерно носене на маски при билет от 60 рубли (1,50 лв). Навсякъде руските служители в туристическото обслужване бързо и любезно помагат било с жестове и интонация (възрастните) или с добър английски и компютърна илюстрация (младите). "Петербург живее от туризма" декларира ухилена лелка-продавачка на екскурзии и твърди, че отсъствието на чужденци през ковидното време се компенсирало от "отечествените туристи", за много от които има струваща до 75 лв. равностойност на "Пушкиновска карта" за посещение на културни обекти.
Спретнат и поддържан хостел в самия център на помпозния град предлага европейски стандарти с цена 15 лв. за легло в тройка без баня/тоалетна. Хотелска стая с удобства в старинна сграда е от 100-120 лв. нагоре.
Дисциплина и ред се налагат така дискретно от здрави полицаи и охранители, че за седмица в центъра само веднъж успяхме да забележим как вежливо и спокойно се натоварва паспортно проверен махмурлия. Разбрахме, че по същия начин специална служба извежда "непригодни за хостел" младежи на улицата, където вече ги поема друга структура, бдяща за обществения ред.
След завръщането от Санкт Петербург виждаме в интернет 5-6 български туристически агенции да предлагат новата нискотарифна дестинация до имперската руска столица. Би следвало поне при конкретно туристическо запитване да се предоставя по-конкретна и обективна информация на мераклиите да пътуват до „Северната Венеция“. Вероятно качеството на предлаганата организирана екскурзия зависи и от надеждно избрания руски партньор. На младото поколение, свикнало да обикаля света по информация от телефона си, все пак следва да е известно, че руският "инкаминг" туризъм има своите традиции и правила, така че ковидно обосноваваните ограничения и "неразположения" трябва да се имат предвид, за да не се превърнат в черни разочарования "белите нощи" в града на Нева.
Текст: Илия Тодоров
Снимки: екип на Инфотуризъм
|
КОМЕНТАРИ
Напиши коментар