Нашето пътешествие започва още от Билбао с разбиване на стерeотипите. Градът е изключително приятен, с типична атмосфера за северната част на Испания, с красива архитектура на сгради, площади и барове в Стария град. Като хъб, чието летище е доста голямо, Билбао е удобен за старт на пътувенето ни в Страната на баските. Още от него започват приятните изненади с дизайна на новия терминал, дело на известния испански архитект Сантяго Калатрава. Предвидете си няколко дни, защото има какво да се види.
Топ 5 неща, които да направите, докато сте в Билбао
Фаворътът сред обектите за посещение, разбира се, е музеят Гугенхайм, който освен с удивителната архитектура на създателя си Франк Гери, впечатлява с начина, по който е вписан изцяло в района на реката и всичко наоколо. Сега в него можете да видите изложби на Ричард Сера, Джорджо Моранди, Джени Холзер, Герхард Рихтер и др. Входът е 17 евро за възрастен, музеят работи до 20 ч. Затворен е в понеделник, освен през юли и август. Ако предпочитате да слушате музика на открито, отидете вечерта на бара, намиращ се срещу музея, и може да попаднете на изпълнения на живо на джаз музиканти.
Разходка с лодка по реката, предлагана от две компании. Билетите се купуват и онлайн, има различни маршрути за час или два (13 и 19 евро), като по-дългите стигат до близките селца и висящия мост „Пуенте Биская“ /Puente Bizkaia/, който е под егидата на ЮНЕСКО;
Старият град с „Ла Рибера“ /La Ribera/
Както всички градове в Средиземноморието, Старият град с малките улички е особено приятен. Отидето до техните хали „Ла Рибера“ - не само, че е най-големият закрит пазар в Европа, а и ще можете да опитате от вкусните изкушения.
Катедралите – „Катедрал де Сантяго“ /Catedral de Santiago/ в центъра на Стария град, която е в списъка на ЮНЕСКО, и ключовата за развитието на града „Базилика де Бегоня“ /Basilica de Begoña/, разположена на хълма. До нея, освен пеша, може да стигнете с асансьор от Стария град, за който важи картата за метрото;
Арт центърът Azkuna Zentroa, който е разположен в стар склад за вино, превърнат в модерна сграда с билблиотека, басейн и тераса на покрива с арт инсталации и изложби, които си заслужава да видите. Обикновено са без вход. Следете програмата.
И, разбира се, идвайки при баските, никога не пропускайте да опитате от многобройните видове pintxos (това е тяхната версия за тапас, но много по-богата и разнообразна).
Много полезен ни беше информационният център на града, който се намира до гарата, на „Пласа Сиркулар“ /Plaza Circular/, и е добре да го посетите още щом пристигнете.
Препоръчваме хотели, хостели и Airbnb в близост до него, защото това е най-удобното място за посещение на всички забележителности. Наблизо спира и автобусът от летището, има доста заведения и кафенета.
Ако търсите повече събития и фестивали, градът е домакин на няколко големи прояви: двата музикални фестивала през юли - BBK Live и Bay of Biscay, както и най-известният Aste Nagusia - двет дни в средата на август с чествания, шествия по улиците и театрални представления.
От Билбао нашата следваща дестинация беше Доностиа - Сан Себастиан, за която бяхме чели толкова много: най-красивото крайбрежие, сърф рай, известна и с описанието, направено й още от Хемингуей.
Имахме голями очаквания и Сан Себастиан не ни разочарова. Беше точно толкова красив, с изтънчен стил „Бел епок“ и в същото време непретенциозен, лежерен. Запазените сгради с архитектура от времето на Хемингуей, красивите арки покрай огромния плаж „Ла Конча“ /La Concha/, автентичните барове в Стария град са малка част от атмосферата, която се създава в него и те кара да се чувстваш все едно си във филм.
В същото време има и много нови арт центрове, скулптури, които някак се противопоставят на този дух и се опитват да го направят по-модерен. Желанието на местните общности да променят представата и да привличат млади хора се усеща. В началото на сърфисткия плаж, освен намиращият се там конферентен център Kursaal, се изграждат сцени, на които в средата на юли се провежда джаз фест - на плажа и пред центъра. Въпреки че местните говорят баски Euskara, те задължително владеят испански и знаят сравнително добре френски, ще ви разберат и на английски.
Колко дни можете да останете тук зависи само от времето и бюджета ви, като поне пет дни ви трябват, за да почувствате истински мястото и да му се насладите. Повечето гости остават по седмица.
Какво друго можете да правите в град, който е номер 1 по струпване на заведания на единица площ и по ресторанти със звезди „Мишлен“ /Michelin/, освен задължителната кулинарна ваканция:
1. Гледката от двата хълма Ургул /Urgull/ и Игелдо /Igeldo/. Не пропускайте изкачването с фуникуляр от 19-ти век на Игелдо, откъдето се открива най-забележителната панорамна гледка към града. Препоръчваме да отидете там преди залез, като имате предвид, че работното време на фуникуляра е до 21.30 часа;
2. Трите просторни плажа, най-дългият сред които „Ла Конча“ (определен като вторият най-красив градски плаж в света), сърфиският Зуриола /Zurriola/ и по-спокойният Ондарета /Ondaretta/;
3. Стария град с най-много съсредоточени барове и ресторанти на едно място, класацията е валидна за целия свят;
4. Местните рибни ястия с типичните за района аншоа, треска и мерлуза и много морски дарове;
5. Центърът на града с прекрасните сгради, мостове и новият модерен комплекс. Сградата на кметството е бивше казино от „Бел Епок“, а будката на булеварда все още се използва и за концерти;
6. Новите паметници, сред които най-известните - Vacia de oteiza ("Празна структура"), Paloma de la Paz ("Гълъб на мира", на края на сърфиския плаж) и Peine del Viento ("Гребен на вятъра"). За да ги разгледате, реално трябва да извървите 6 км по променадата на трите плажа;
7. Аквариумът е добър избор, особено ако пътувате с деца. Намира се на пристанището, в близост до Стария град, и в него може да видите представители на морския свят от Бискайския залив. Впечатляващ е и 360-градусовият тунел;
8. Катедралата del Buen Pastor (за съжаление, когато ние бяхме, я реставрираха) с високата си 75 м кула, издържана в неоготически стил, и базиликата "Санта Мария" /Basilica de Santa Maria/ в Стария град, на чията фасада е скулптурата на светеца Сан Себастиан;
9. Посещение до остров Санта Клара /Santa Clara/ с моторна лодка;
10. Градските паркове, сред които „Пласа де Гипускоа“ /Plaza de Gipuzkoa/ и „Кристина Енеа“ /Cristina Enea/.
Друго, което можете да направите за един ден, е да отидете до Биариц, което и ние сторихме. От автогарата тръгват автобуси почти на всеки половин час и за 50 мин. сте във Франция. Градът е много красив и ще ви омае с плажовете си, лукса и вкусната френска кухня.
Друга възможност е да посетите столицата на Баската област - Витория-Гастейс, която е на около час и 20 мин. път с автобус. Предлагат се и организирани турове до винарски изби в района.
Сан Себастиан разполага със собствено летище. Ако обаче полетите ви са от Билбао, няма проблем, защото има директен автобус от автогарата в центъра на града, който е през 30 мин. и за час и 15 мин. ще ви достави директно на летището.
Въпреки че сърцето на Испания е Андалусия, красотата на природата и архитектурата в Страната на баските имат своето неповторимо очарование и си струва да ги опознаете.
Текст и снимки: Анелия Генова
Полезни връзки:
www.bilbaoturismo.net
www.guggenheim-bilbao.eus
www.sansebastianturismoa.eus
www.elbotebilbao.com
www.bilboats.com
www.sansebastian.travel
www.aquariumss.com
|
КОМЕНТАРИ
Напиши коментар