 | Тракийска гробница край село Мезек | |
В периода 29 – 31 август 2014 г. се проведе Демонстрационен тур из обекти от културно-историческото наследство в област Хасково в рамките на проект „Съвместни туристически инициативи, насочени към наследството“ (JTI TARGET), изпълянван от Областна администрация-Хасково. Проектът е финансиран по Програмата за Европейско териториално сътрудничество „Гърция – България 2007 – 2013 г.“, съгласно сключен Договор №В2.12.01/20.03.2012 г.
 | Река Арда | |
По нелеките междуселски пътища, хората от областната администрация в Хасково три дни водиха експедиенти, туроператори и журналисти по малко познати и намиращи се досега встрани от туристическия интерес местни дестинации. В групата имаше и чуждестранни журналисти с добро владеене на български език, така че екскурзоводските беседи достигнаха до всички участници в тура.
 | Скала Кован кая | |
В много от посетените места от превод се нуждаеха и българите в групата най-вече заради старинни топоними като Харман кая, Кован кая, Патрон кая, наред с шеговито поднесените от орнитолози край Маджарово чуждестранни наименования на редките скални птици като "керкенез"и "стервятник". Транзитът през хасковските села Книжовник, Долни и Горни Главанак до "Българския Стоунхендж" (макар десетократно по-малък от британския оригинал) ни убеди, че не са лишени от основание очакванията за развитие на туризма в региона.
 | Александровска гробница | |
Покрай световноизвестните вече тракийски гробници Мезек, Александрово и античната Вила "Армира", бяхме приятно изненадани да видим за първи път не само праисторически недвижими паметници на материалната култура в област Хасково, но и да преоткрием строителните свидетелства за вековното съжителство на различните религии по тези земи: моста "Мустафа паша" в Свиленград и старинните храмове на двете местни вероизповедания.
 | Каменен мост - Свиленград | |
Стигна се дотам участник в групата експедиенти да възкликне, че показаното от Хасковска област е "книга от камък и нейните страници са прелиствани от ветровете на историята".
 | Църквата в Узунджово | |
Позапустелите земеделските земи в селцата покрай външната граница на Евросъюза със сигурност биха били привлекателен терен за екстремен вело-, мото- и сафари туризъм до малко известните засега стражеви кули, "фортове", "калета" и крепости от Средновековието, кацнали по каменните баири на геостратегическите направления от евразийската история.
 | Крепост Неудзикон | |
Десетилетната "блокова затвореност" на крайграничните градчета е съхранила провинциално спокойствие и достолепно ежедневие на местното население, което все още посреща туристите по-скоро с дружелюбно любопитство, отколкото с търговска нетърпеливост. Дори възпитаните гранични полицаи "догонват" тръгващата си от византийска стражева кула група, за да ни поканят да разгледаме и недалечните скални църкви. Бабка-пастирка в миниатюрно селце подканя по-скромните участници да си наберат смокини, а тръгнали към общинския ветеринар фермери отклоняват своя пикап, за да покажат без джи-пи-ес неизровен път за автобуса ни.
В новооткритите заведения за обществено хранене качеството и оригиналната рецептура все още са въпрос на патриархален престиж за местните майсторки-готвачки, а дори печални годишнини на преселения се празнуват в селца с имена като "Свирачи" с обединителния тракийски фолклор и кулинарни изложби. Местни винарни и занаятчийско производство на етнохрани с вековна традиция подбуждат дегустаторско любопитство. Рустикалната атмосфера и спретнати места за настаняване допринасят за истинска почивка дори в един кратък "целеви" уикенд.
 | Мегалитен паметник - кромлех | |
Пенсиониран селски фелдшер, който достолепно пасе крави, седнал в леката си кола под баира с мегалитния паметник – кромлех, ни казва, сочейки слънчевото тракийско небе: "Имаме прекрасна страна, ала трябват усилия и упование". Нашенецът бил виждал впечатляващото пилотно изпълнение на комплекса "Александровска могила", та се похвали, че не допускал кравите си нито около посетителския център край собственото му село, нито на самия "БГ Стоунхендж".
Изглежда, че постигнатото в област Хасково за превръщане на материалното и културно-историческото наследство в туристически продукт дава надежди за скорошно оживяване на поотка от туристи по тези места.
Екип на "Инфотуризъм.нет"
Снимки: Областна администрация - Хасково
                 |
КОМЕНТАРИ
Напиши коментар