Понеделник, 12.05.2012 г.

06.06.2017 12:35 - Спекулира се с недостига на водни спасители у нас

Недостатъчният брой подготвени водни спасители е световуен проблем, но с темата за недостига им у нас през летния сезон се спекулира, заяви доц. Стоян Андонов - председател на Националната комисия по водно спасяване при БЧК и ръководител на катедра „Водни спортове“ към НСА.

На 1600 човека у нас за издадени талони за работа като спасители през миналата година, а над 2500 разрешителни за спасители по басейни и водни атракциони са били подновени. На България са необходими 1200-1400 спасители, за да има по трима души на всеки спасителен пост, уточни той.

„Не е точно изяснен въпросът за разстоянието между спасителните постове – дали навсякъде да е по 100 метра, или на места може да бъде и по-голямо в зависимост от оборудването, от настаняването. Може да се помисли за въвеждане на някаква отстъпка за концесионерите, които назначават и имат необходимия брой водни спасители, защото за тях тази дейност е разход – заплати, осигуровки и т.н. От друга страна, за спасителите на водните атракциони и на плувните басейни пък няма нормативна уредба, която да казва как точно да се организират нещата там“, смята доц. Андонов.

Според него, се наблюдава трайна тенденция на намаляване на броя на жертиве от удавяния. Докато през 80-те години на миналия век те са биил годишно по 250-350, през 2016 г. броят им е 135.

„В това отношение страната ни е далеч по-безопасна от Гърция и на едно равнище с Франция“, изтъкна Андовон и уточни, че най-много хора у нас се давят по водоемите във вътрешността на страната – реки, езера, язовиир, където няма спасители. Докато по морето се давят предимно туристи, злоупотребили с алкохол.

 

Източник: БНР

назад