Понеделник, 12.05.2012 г.

03.05.2017 16:25 - Българският туризъм може да остане без кадри до 5 години, тревожат се от бранша

Интересът към България като туристическа дестинация това лято е толкова голям, че за първи път ще има недостиг на места в хотелите. В същото време някои хотели не могат да започнат работа заради драстичната липса на обучени кадри, алармираха от хотелиерския бранш.

Людмила Ненкова, дългогодишен изпълнителен директор на ваканционен клуб „Ривиера“ в курорта Златни пясъци, смята, че сезонността и ниското заплащане са основните причини да не могат да се задържат квалифицирани кадри в българския туристически сектор и да изтичат те в чужбина.

В същото време България трудно може да привлече кадри от чужбина, защото е изправена пред острата конкуренция на дестинации, които плащат много повече на заетите в туризма, като Гърция, Турция, Кипър и Дубай, посочи още Ненкова, която е и зам.председател на УС на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация.

През тази година туристическото търсене у нас ще изпреварва предлагането. Някои хотели ще работят напълни обороти, но с по-малко персонал и това може да им създаде проблеми в обслужването на туристите. Ако ситуацията с липсата на подготвени кадри продължи даа е все такава, българският туризъм ще издържи още само пет години, след което трудно ще може да говорим за туризъм.

Според хотелиера Веселин Налбантов, институциите си затварят очите и създават спънки за наемане на персонал от чужбина, например от българската диаспора в Украйна и Молдова. Студентите от там не могат да идват на трудова практика по нашите курорти, защото от Министерството на труда и социалните грижи и от Агенцията по заетостта ги третират като работници и създават пречки и ограничения за престоя им, споделя Налбантов.

В същото време нашите студенти се обучават, взимат дипломи и заминават за чужбина.

„Ние сме се превърнали само в една база за обучение, но при нас не остава нищо. Държавата напълно е абдикирала, а би трябвало да има регулаторна функция. Раздават се едни европейски пари за квалификация и преквалификация, ние се включваме със заявки по такива програми, искаме да ни пратят по 10, 20, 50 такива обучени хора, но накрая не получаваме нито един. Крадат се едни пари от разни чиновници, вместо да се подготвят кадри за туризма. Всичко се прави само и единствено, за да се усвоят тези пари.“

 

Източник: БНР

назад