Понеделник, 12.05.2012 г.

26.01.2023 11:27 - Туристите все повече предпочитат да пътуват устойчиво

Ново проучване на Световния съвет за пътувания и туризъм (WTTC) и Trip.com Group, заедно с Deloitte, показва, че устойчивят туризъм става все по-предпочитан от потребителите, като 69% от пътуващите активно търсят устойчиви възможности за туристически пътувания.

В последния си доклад WTTC отново обедини сили с водещ глобален доставчик на туристически услуги - Trip.com Group, и неговите основни потребителски марки Trip.com, Ctrip и Skyscanner, с допълнителни данни, получени от Deloitte, за да анализират тенденциите в сектора за пътувания и туризъм през миналата година.

Докладът „Свят в движение: промяна на тенденциите за туристически пътувания през 2022 г. и след това“ показва, че устойчивостта е ключов елемент, като туристите искат да намалят своя въглероден отпечатък и да подкрепят устойчивия туризъм. Според проучване, включено в доклада, три четвърти от туристите обмислят да пътуват по-устойчиво в бъдеще, а близо 60% са избрали по-устойчиви опции за пътуване през последните няколко години.

Друго проучване установи също, че около три четвърти от платежоспособните туристи са готови да платят допълнително, за да направят пътуванията си по-устойчиви. Миналата година, след повече от две години прекъсване заради пандемията, желанието за пътуване е много силно, със 109% увеличение на международните пристигания с нощувка в сравнение с 2021 г.

Според доклада миналата година потребителите са били готови да увеличат бюджета си за ваканция, като 86% от пътуващите планират да похарчат същата сума или повече за международни пътувания, отколкото през 2019 г., като туристите от САЩ са в челото на този списък. Но 2023 г. изглежда още по-добре по отношение на разходите на туристите. Въпреки опасенията относно инфлацията и кризата с нарасналите разходите за живот по света, близо една трета (31%) от туристите заявяват, че възнамеряват да похарчат повече пари за международни пътувания тази година, отколкото през 2022 г.

Освен това, според „Global State of the Consumer Tracker“ на „Делойт“, миналата година повече от половината (53%) от международните туристи, анкетирани през лятото, казаха, че планират да се настанят в хотел през следващите три месеца.

Джулия Симпсън, президент и главен изпълнителен директор на WTTC, каза: „Търсенето на пътувания сега е по-силно от всякога и нашият доклад показва, че тази година ще видим значително възстановяване. 2023 г. се очертава да бъде много силна година за пътуванията и туризма.“ „Устойчивостта е на първо място в дневния ред на пътниците и потребителите подчертават стойността, която придават на опазването на природата и отговорното пътуване.“

Джейн Сън, главен изпълнителен директор на Trip.com Group, каза: „Пътуването и туризмът е мощна сила в движението на световната икономика, създаването на работни места, стимулирането на икономическия растеж и измъкването на общностите от бедността.“ „Азиатско-тихоокеанският регион, със своите бързо развиващи се средна класа и динамични икономики, е в добра позиция да се възползва от растежа на индустрията и да заеме мястото си на лидер в глобалната туристическа икономика.“

„Оптимист съм относно положителния импулс за глобалното възобновяване и растеж на пътуванията през 2023 г., основно воден от потребителите в континентален Китай, което ще помогне за ускоряване на възстановяването и развитието на туризма в световен мащаб.“

 

Още констатации в доклада:

Продажбите на ваканционни пакети за плажни дестинации през 2022 г. са нараснали със 75% в сравнение с предходната година. Миналата година през лятото международните пристигания в европейски плажни дестинации са били само с 15% под нивата от 2019 г. Според скорошното „Изследване на икономическото въздействие на градовете“ на WTTC през 2022 г. се очаква посещенията в големите градове да се увеличат с 58% на годишна база, което е с около 14% под нивата от 2019 г. Луксозните почивки стават особено популярни, като продажбите на луксозни хотели се очаква да достигнат 92 милиарда долара до 2025 г. (в сравнение със 76 милиарда долара през 2019 г.). В проучване близо 60% от пътниците казаха, че или вече плащат, за да компенсират своите въглеродни емисии, или обмислят дали цената е правилна.

 

Източник: TravelDailyMedia

назад