Понеделник, 12.05.2012 г.

24.02.2022 10:09 - Ослепително белият пейзаж на замръзналия континент Антарктида става черен

Ако имаше състезание за най-добра картина, която да представя климатичния ден на Страшния съд, вероятно щеше да е тази.

Притеснителното явление е наблюдавано от изследователи от Университета на Сантяго де Чили, които забелязали, че снегът около местата за слизане на туристи и около полярните изследователски станции в Антарктическия архипелаг и полуостров става все по-тъмен с всяка измината година.

Те подозираха, че потъмняването на снега може да бъде предизвикано от човешка дейност и техните изследвания потвърдиха това предположение.

Драматичната аномалия е причинена от замърсяването с черен въглерод, идващ от туризъм и научни пътувания до Антарктида, установиха изследователите. То води до потъмняване и топене на снега на континента.

Има ли дори толкова много туристи в Антарктида?

Изненадващо, да.

Антарктида, някога територия за опасни експедиции на смели и авантюристично настроени изследователи, става все по-популярна туистическа дестинация през последното десетилетие.

Между октомври 2019 г. и април 2020 г. над 74 000 туристи посетиха замръзналия континент. Това е с около 32% повече, отколкото само година по-рано, и два пъти повече отпреди десетилетие.

Повечето от туристите, пътуващи с Международната асоциация на туроператорите на Антарктида (IAATO), пристигат с круизни кораби, докато по-малко от 1% достигат континента със самолет.

Всеки посетител причинява до 83 тона загуба на сняг в Антарктида. Всяко лято - единственият сезон, когато пътуванията до континента са сравнително лесни - изследователите изчисляват, че Антарктида губи 23 мм сняг заради черния въглерод, произвеждан от плавателни съдове, хеликоптери, самолети, камиони и дизелови генератори.

Посещенията на туристите неумолимо замърсяват снега на Антарктида, смятан за един от най-чистите в света.

Но не са виновни само туристите. Учените са открили, че най-големият черен въглероден отпечатък всъщност се произвежда от изследователи.

Тъй като изследователските екипи се нуждаят от плавателни съдове, самолети, хеликоптери и генератори, за да работят с оборудването си, техният отпечатък в крайна сметка е 10 пъти по-голям от този на туристите.

Концентрацията на черен въглерод, наблюдавана от учените, е далеч по-висока около изследователски станции като Palmer Station, McMurdo Dry Valley Field Station и Amundsen-Scott South Pole Station, отколкото навсякъде другаде.

В района, обхванат от Договора за Антарктика, има 76 активни изследователски станции, които осигуряват настаняване на около 5500 души всяко лято.

Какво е черен въглерод?

Черният въглерод е смес от частици и газове в резултат на непълното изгаряне на изкопаеми горива, биомаса и биогорива.

Черните въглеродни частици придават цвета на саждите и е известно, че абсорбират слънчевата светлина и я превръщат в топлина. Те произлизат главно от дизелови двигатели, готварски печки и изгаряне на дърва.

Черният въглерод се смята за един от основните причинители на климатичните промени, на второ място след въглеродните емисии. Но за разлика от CO2, черният въглерод остава в атмосферата само няколко седмици. Това означава, че намаляването му ще донесе незабавни ползи в усилията ни да забавим глобалното затопляне.

 

Източник: Euronews

назад