Понеделник, 12.05.2012 г.

05.09.2021 10:27 - Опакованата „Триумфална арка“ или сбогуването на Кристо с Париж

На 18 септември един от най-известните парижки паметници ще бъде опакован, както моста „Понт ньов“ през 1985 г. Последният жест на любов на Христо Явашев към града, в който той намира убежище през 1958 г., бягайки от комунистическа България. Художникът напусна този свят през май 2020 г., без да дочака изпълнението на последното си велико произведение.

На 18 септември всеки ще може да докосне сребристото платно, с груба текстура в цвят син металик, което ще покрие Триумфалната арка. От всеки от дванадесетте булеварда, водещи до Place de l'Etoile в Париж, ще може да се отправи нов поглед към една от най-известните забележителности на френската столица, опакована и обградена с червени въжета, както искаше Кристо. „Това няма да бъде стандартна архитектурна творба, а жив обект, който няма да спре да се движи“, обясни художникът на 31 май 2020 г. в Ню Йорк, два месеца преди смъртта си.

Ще бъдат необходими не по-малко от 50 техници, за да разгърнат платното от ролки с ширина осем метра и тегло над един тон, като се спуснат от върха на паметника. „Опакованата Триумфална арка“ ще бъде, подобно на повечето произведения на Кристо и съпругата му Жана-Клод, временна и грандиозна, сплав от техническа доблест и сурови, визуални и тактилни усещания, въздействащи върху минувачи и посетители.

„Кристо наистина обичаше хората да се докосват. Това е истинският живот”, доверява племенникът му Владимир Явашев, дясна ръка на художника след смъртта на Жан-Клод през 2009 г. Защото този проект също е наследство: „Христо ме помоли да завърша работата му и аз обещах да го направя." Подобно на Жан-Клод преди него, Владимир никога не е летял със същия самолет като чичо си, за да бъдат сигурни, че „ако ако нещо се случи с единия от нас, другият може да продължи“, обяснява той в офиса на екипа зает с опаковането, намиращ се на последния етаж под покрива на сграда на булевард с изглед към Триумфалната арка.

Освен позоваването на цветовете на френското знаме (синкава тъкан, небеснобели и червени конци), Кристо искаше цветът на платното „да пресъздаде онова чувство на постоянна изненада, което човек изпитва, гледайки покривите на Париж“. „Техните отражения варират от най-дълбокото оловно сиво до най-интензивното кобалтово синьо, преминавайки през синьото на Della Robbia и славно, блестящо сребристосиво. Това е нещо, което не можете да намерите в никой друг град по света“, казва Владимир Явашев. Кристо имаше време да избере платното и много други неща по време на пробен тест на гигантски модел, направен от октомври до декември 2019 г. в околностите на Париж.

 

Източник: LesEchos

 

Още инфо:

Изложба „Кристо и Жан-Клод. Живот = творби = проекти“ ще се открие на 8 септември в Софийската градска художествена галерия, съобщи директорът й Аделина Филева.

„Тази изложба е с фотографии, широкоформатни снимки на 47 творби, заснети от Волфганг Волф, които дават възможност да се срещнем с едни от най-големите проекти, създадени от тях. Те са реализирали 24 проекта в своя живот и този последен проект, който не успяха да изпълнят -опаковането на Триумфалната арка, сега ще бъде завършен и ще съществува 16 дни. Това вдъхнови и нас да подготвим изложбата в Софийската градска галерия.“

назад