Понеделник, 12.05.2012 г.

17.07.2017 09:21 - Губи ли престиж и монопол у нас платформата за туристически резервации BOOKING.com?

Нововъведения, които дават възможност за безразборни и неагажиращи резервации от анонимни мобилни телефони, удрят по джоба българските хотелиери.

С иновативната си платформа за хотелски резервации регистрираната в Холандия компания BOOKING.com, която отвори офис и в София, бързо зае доминираща позиция на пазара за настаняване в България. Традиционната нашенска "алергичност" към плащанията за специализирани посреднически услуги, макар и неохотно, прие обичайните 15% комисион за BOOKING.com, защото ангажираните с кредитните си карти чужденци месеци предварително даваха на хотелиерите ясна представа за заетостта на обектите им. Минималният брой неаргументирани откази от резервация благоразумно се регулираше с възможността чрез личния си интернет и телефон БГ-хотелиерите да добавят още позитивен пиар за своя обект и близките туристически атракции пред бъдещия чуждестранен гост.

За жалост, след широкото навлизане на BOOKING.com на българския пазар за хотелски резервации "по-фриволните" нашенски туристи се почувстваха едностранно привилегировани, особено след въведеното право за неагажиращи резервации от мобилни телефони. Така при първа хрумка евентуално да се пътува с компания и с кучетата на балдъзата до дадена дестинация, нашенците дублиращо избират по няколко "взаимозаменяеми" средства за настаняване - хотел, къща за гости или частна квартира, и натракват от няколко мобилни телефони измислени лични имена и адреси за резервацията чрез BOOKING.com, използвайки SMS-литерация ("q", "4","6"). Впоследствие безнаказано се чакат разтревожени телефонни позвънявания от подведените хотелиери, а ориенталският аргумент за непристигане ("non arrival") е от рода на "болна тъща", "много вали", "ми ни са настанихми у Баба Гинка ду вас". Западняшкият програмен продукт безхаберно и автоматично начислява 15% комисион, който подведеният хотелиер не дължи, и тежко му, ако не успее на чужд език да позвъни директно в Холандия - БГ-телефоните на BOOKING.com са постоянно заети - плаши го изключване от резервационната система. Същевременно БГ-хотелиерът няма никаква равнопоставеност с нелоялните и безнаказани клиенти на BOOKING.com. Има дори данни, че по-хитри конкуренти-хотелиери нарочно правят "кухи" резервации или пращат свои "скрити агенти" с една нощувка само, за да обругаят някое място за подслон чрез поствани в интернет измислици под формата на потребителски отзиви. 

Холандският резервационен монополист BOOKING.com изобщо не си дава труд (както е при авторитетните печатни пътеводители в Европа) да прави явни и скрити проверки (верификации) за съответствията на хотелските обекти и основателността на претенциите на насочваните към тях клиенти. Логиката е проста: от средствата за подслон безапелативно се търсят 15% комисион, пък безнаказаната и безплатна анонимност на безотговорните им клиенти си остават в системата за подобни фалшиви резервации и в бъдеще. За щастие в условията на съвременния туристически пазар много хотели вече свиват до "символична" квотата за BOOKING.com, а провинциалните къщи за гости и частни квартири пак се връщат към услугите на местните ТИЦ (Туристическо-инормационен център), където зле платените общински и читалищни служителки се радват и на дребната хотелиерска благодарност, пък причакващата по гарите агитка на "квартирните бабки" си има свои неписани правила за солидарност и пазарна конюнктура.

 

Илия Тодоров - Родопска търговско-туристическа камара (РТТК)

 

Темата е дискусионна и освен гледната точка на автора на коментара, който има лични впечатления от работата с резервационната платформа, Инфотуризъм е готов да огласи и други мнения.

Вижте и експертния коментар за ДДС при плащане на комисиона към Booking.com от нерегистрирани по ЗДДС хотелиери.

назад