Понеделник, 12.05.2012 г.

09.04.2017 17:18 - Из Средногорието по Лазаров ден и Цветница

Въпреки студеното време, из култовото Средногорие плъпнаха семейни и училищни екскурзии с деца.

В славния  Калофер на останал от времето на соца широк централен площад съседстват два обекта на Националния исторически музей-София: академичен "Музей на Ботев" с възстановка на родната му къща и "Даскал Ботьовото школо", често бъркано с "банкетен корпус" от гостуващи за 2-ри юни столични големци. Билетът за всяка от двете музейни сгради е отделен (по 3 лв. за възрастни, 6 лв. за възрастен с дете, 1 лв. за ученици).

За да видят 3 м дълга пръчка от Възраждането, с която даскалите плясвали немирниците в клас, днешните български деца изчакват идването на любезна чиновничка от музейната канцелария. Междувременно, могат  да си припомнят Ботевите стихове върху метални апликации в подстъпите към величествения му паметник.

Същественият дискомфорт настъпва после, когато екскурзиантите решат да потърсят тоалетна: единственото чисто WC е в заведението на кмета (на разстояние 300 метра). Току до градската рекичка (на 200 м от музея) наистина стърчи безплатна, но ужасяваща на вид общинска тоалетна, като да е излязла от роман за Аушвиц. Хроничният за българското музейно дело "WC-казус" явно и в Калофер чака или управленско решение от принципала  - "новия-стар" директор на НИМ, или някой общински проект по "норвежка" или по някоя друга програма за "временна заетост". 

След Карлово, при отклонението към Старосел и Пловдив, преди градчето Баня отдалече примамва интригуваща табела: "Царски дворец - отворен 100 м." На широко отворената порта на някогашната "селска къща" на цар Борис ІІІ има няколко указателни листчета, закрепени с кабърчета, едно от които гласи: "За посещение, дръпни камбанката от вътрешната страна". Плачещи за "Красива България" олющени стени на скромните двуетажни сгради контрастират на видимо добре поддържания парк с игриво куче и пасторален кон покрай зелени пласмасови столчета за уморени монархисти.

В навечерието на своята 80-годишнина (17.06.2017 г.) пенсионираният български премиер Симеон Сакскобурготски (царувал като Симеон ІІ с регенти от два режима 1943-46 г.) може и да е преместил адресната си регистрация от Баня във "Враня"-София, но едва ли лично е указвал на своя персонал как да компенсира родолюбива любезност с нормативно регламентирана входна такса. Вероятна височайша намеса от негова страна, по примера на "Царска Бистрица" в Боровец (6 лв. вход с бележка от касов апарат за разглеждане на експозиция от картини, вещи и рога, ВЕИ с просторен парк и т.н.), би помогнала и в "Двореца-Баня" да се въведе фискален порядък за туристически посещения.

Добре би било, след като удари "царската камбанка", любознателният турист да може да види указателна табела с информация на каква цена и при какви условия може да разгледа къщата с любезното съдействие на иначе учтивата "музейна работничка". Междувременно, злобни републиканци и придирчиви данъчни инспектори най-добре да не се допускат, тъй като едва след влизане в "царската къща" се предлага за 4 лв. хвърчащо листче, попълнено на ръка с устно указание впоследствие да се пътува 6-7 км до новопостроен комплекс, наречен "Царска баня", където евентуално може да се получи касов бон или дори фактура.

В случай че се решат на такава допълнителна "безплатна разходка" през центъра на курортното градче в посока към "Двореца-Баня", търсещите туристи могат да се ориентират по изоставената масивна сграда на някогашния култов хотел "Кооптурист-ЦКС". 

И ако познавателните им интереси гравитират предимно около печатите за лотарията "100-те национални туристически обекти", по обратния път могат да кривнат до балнео-винарския комплекс "Старосел" под едноименната тракийска "царска могила": там виненият тур (40 минути с чаша вино - общо за 5 лв.) включва безплатно "WC" и безплатна снимка на "царски паун".

 

Текст и снимки: Илия Тодоров

назад