Понеделник, 12.05.2012 г.

19.01.2017 22:02 - Ще стане ли Молдова конкурент на българския туристически продукт?

Правителството на постъсъветската република обяви нова програма „Клъстери за агротуризъм" с амбиция за целево сътрудничество между различните форми собственост и регионите.

На пресконференция на 19 януари председателят на Асоциацията за развитие на туризма в Молдова Виорел Мирон обяви, че обединението в „клъстери за агротуризъм" на малки и средни предприятия от различни отрасли и с различен вид собственост цели да привлече нови туристи от страните от Евросъюза.

При сериозно намаляло заради емиграцията население от около 3 млн. жители (като се изключат половин милион в Приднестровието), постъветската Република Молдова твърди, че ежегодно приема по 2 млн.чуждестранни туристи предимно от Румъния, Украйна, Русия, Италия и Турция. Предполага се, че в тази цифра преобладават трансграничните роднински и за търговия на дребно краткотрайни посещения на румънци, украинци и руснаци, обусловени също така от етно-историческите връзки. Доколко по-представителните тустически посещения в Молдова на италианци и турци са емоционално и езиково мотивирани покрай молдованските "гастарбайтери" в тези две държави, е трудно да се гадае (молдовският език е близък до италианския, а гагаузкото автономно малцинство говори тюркски диалект). Впечатляващо е обаче старанието на Кишинев да промотира една нова туристическа политика, основана на все още запазеното качество на селския живот и агропродуктите в етнически разнообразната провинция.

Изтъква се, че и досега 54% от приходите на туризма в Молдова се формират именно от туризъм в селските местности, които поради малката територия на държавата не са по-отдалечени на 2 часа с автобус от столицата Кишинев. На първо време се обявяват 4 агротуристически клъстера с романтични наименования "Ливадите на Долен Прут" , "Северняшка хармония" , "Златно село"  и "Пътни рифове". Предизвикателствата са любопитни защото  в единия клъстер с колоритно ромско население се избира „Барон на Европа", а по-голямата част от пътищата в Молдова са изровени  като „коралови рифове". В страната живеят 150 хил. гагаузи, основно в автономията ГагаузЕри, където има и български села. Българите в Молдова са около 100 хил. и най-често са „фамилно омешани" с гагаузите. Двата етноса преобладават в южната част на републиката, наричана Буджак или Бесарабия, като единствените им спорове, вкл. при смесените бракове, са  за качествата на вината. Логично е  при новата управленска концепция за туризма, лансирана от Кишинев, преди пълните с чужденци автобуси да поемат и към гостоприемните български и гагаузки краища на Молдова републиканските шосета да придобият европейски стандарт, та след обилните агродегустации чуждестранните туристи да могат и да споделят добрите си впечатления.

 

Илия Тодоров

назад