Понеделник, 12.05.2012 г.

11.01.2017 18:27 - Европейският съд по правата на човека в Страсбург реши: Родителите-мюслюмани нямат право да отклоняват дъщерите си от училищните часове по плуване заради "изискванията на Шериата"

 

Този вторник, 10.01.17  Европейският съд по правата на човека постанови по заведено  от турски родители, живеещи в Базел-Швейцария, дело, че съвместното плуване в училищните басейни на момичета и момчета гарантира "правата на децата за всестранно училищно обучение и успешна обществена интеграция съгласно местните обичаи".

Делото се е точило от 2008 г., когато "швейцарските туркинчета" са били съответно на 7 и на 9 г. и ревностните родители-мюсюлмани не ги пускали на задължителните училищни часове по плуване в обща група със съучениците-момчета, независимо че швейцарското училище им позволявало да  носят "плувни буркини". Заради ината си, родителите получили през 2010 г. глоба от 1400 швейцарски франка и след жалби до местните швейцарски съдилища делото било прехвърлено в Европейския съд по правата на човека с аргумент, че били нарушени религиозните им свободи. Най-висшата европейска инстанция сега постанови, че швейцарските училищни власти са действали според закона, тъй като целта им е била чуждестранните ученички да не бъдат подложени на "каквото и да било обществено изключване". По-нататък в решението на Европейския съд по правата на човека в Страсбург се казва, че "уроците по плуване не целят само придобиването на умение да се плува, а най-вече тези умения да се усвояват в група заедно с останалите съученици без изключения, обосновани от етническия произход на децата или от религиозните убеждения и практики на техните родители."

Пак във вторник, 10.01.17 г. в София известен евродепутат беше обвинен в "расизъм" заради обвиненията му за "педофилска престъпност" покрай станалия известен факт, че 3000 цигански момичета в България са станали майки на 13 г., което си е "училищна възраст ". Интересно дали ще се намери българска структура, която да поиска авторитетния Европейски съд по правата на човека в Страсбург да се произнесе и по този "български казус"?

Междувременно, в туристическа страна като България вероятно следва да има правна яснота дали при обичайното topless-плажуване и след  настоятелния стремеж на българското Министерство на туризма да привлича екзотични туристопотоци и от ислямски страни в нашите курорти не биха възникнали скандали с публично късане на бански костюми тип "буркини", така както вече се случи по Лазурния бряг в демократична Франция.

 

Илия Тодоров

назад