Понеделник, 12.05.2012 г.

24.11.2016 09:23 - Европейците живеят по-дълго, но не винаги в добро здраве

Доклад на Европейската комисия и ОИСР „Здравето накратко: Европа 2016“ показва, че с политиките за насърчаване на добро здраве и предотвратяване на болести, както и за по-ефективно здравно обслужване, може да бъде спасен животът на много хора и да се реализират икономии от милиарди евро в Европейския съюз, съобщава представителството на ЕК в България.

Според доклада очакваната продължителност на живота в повечето страни от ЕС вече надхвърля 80 години. Тази рекордна продължителност на живота обаче не винаги означава продължителност на живота в добро здраве. Около 50 милиона души в ЕС страдат от хронични заболявания. Повече от половин милион души в трудоспособна възраст умират от такива болести всяка година, което струва на европейските икономики около 115 млрд. евро годишно.

В доклада се казва още, че в рамките на ЕС делът на населението над 65 години се е увеличил от по-малко от 10% през 1960 г. до почти 20% през 2015 г. и се очаква да се увеличи до близо 30% до 2060 г. Все по-големият дял на възрастното население, съчетано с повишаване на нивата на хронични заболявания и бюджетните ограничения, ще изисква промени в начина, по който се предоставят здравни грижи, като в доклада се акцентира върху развитието на електронното здравеопазване, намаляване на болничния престой и "по-разумно" харчене на средства за фармацевтични продукти, като се използва пълноценно  възможността да се използват генерични заместители. Витянис Андрюкайтис, европейски комисар по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните, коментира: „Докладът „Здравето накратко“ съдържа полезна информация, която може да послужи на държавите от ЕС при определянето на техните действия в областта на здравето във всички политики. Той показва, че всяка година в ЕС много хора умират от болести, които са свързани с рискови фактори като тютюнопушенето и затлъстяването и биха могли да бъдат предотвратени. Също така се подчертава необходимостта от продължаване на усилията за подобряване на достъпността на здравното обслужване“.

назад