Има държави, при които историята и културата са ключов фактор на развитието. Има градове, за които тази констатация важи с пълна сила. Един от тях е Шумен, чиято история обикновено свързваме със създаването на българската държава и Първо българско царство. Фокусирането върху този момент, донякъде обаче ни пречи да видим, че е Шумен е мястото, в което се срещат епохи, народи и цивилизации. Че неговата историята е много по-дълга от историята на България.
 |
Историческите пластове на Шуменската крепост например спокойно могат да се нарекат разрез на европейска история в продължение на повече от 3000 г. И на практика свидетелстват, че тя е съвременик на Троя. С европейска финансова помощ от ОП „Регионално развитие“ започва реконструкция и консервация на стените в северозападния сектор на тази крепост, изграждане на посетителски център, площадка за наблюдение и обновяване на музейната експозиция. Над 3 млн.лв. ще бъдат вложени в реконструкция на четири големи обекта в Шумен с цел създаване на конкурентноспособен туристически продукт.
Комплексът „Създатели на българската държава" също ще бъде обновен - предвидено е изграждане на художествено осветление в подхода и стъпалата и ремонт на водната каскада. Ще бъде реконструирана панорамната тераса за наблюдение, а на нея в партньорство с Шуменския университет ще се инсталира телескоп. Тук любителите на параланеризма вече ще използват и и обновени площадките за излитане.
 |
Третият обект, към който е насочена европейска помощ, обхваща Възрожденския комплекс. Българското духовно възраждане е емблематично свързано с Шумен. Тук е началото на първото в българските земи “театро”, открито е първото класно девическо училище, провежда се първият „училищен изпит“, както го знаем от „Под игото, през 1813 г. е организирано първото гражданско честване на празника на Св.Св. Кирил и Методий, в средата на 19 в. в града е създаден първият български оркестър за “европейска” музика. Тук по проекта община Шумен започва цялостна реставрация на пет възрожденски къщи-паметници на културата. Ще бъде напълно реновирана и улица „Цар Освободител" в отсечката между площадите „Оборище" и „Възраждане", ще с оформят кътове за отдих с ново осветление.
 |
И още един важен пласт от историята ще бъде обновен и превърнат в привлекателна туристическа дестинация. Единственият по рода си средновековен скален релеф в Европа – Мадарският конник се намира на територията на община Шумен в Национален историко-археологически резерват “Мадара”. От 1979 г. той е в списъка на ЮНЕСКО като културна ценност със световно значение, от 2008 г. е обявен за глобален символ на България. По проекта „Оттук започва България“ се предвижда премахване на скелето пред конника, третиране на експериментален участък за запазване на барелефа от атмосферните условия, социализация на подхода към крепостта на Мадарското плато и създаване на туристически маршрути около него.
|
КОМЕНТАРИ
Напиши коментар