България

На вътрешен туризъм по ковидно време
29.11.2021 17:19
Как еднодневна екскурзия с автобус или с личен автомобил ще ни отведе и до прочутия пазар в Димитровград, и до манастира "Св. Атанасий" близо до Чирпан.
[... ]
Традиция в бяло и червено
27.02.2009 10:10
Пресукания конец е здравата нишка, която свързва българите по света. Бялата вълна в мартеницата предвещава дълъг живот, а червената здраве и сила.
| Март е единственият женски месец - месецът на зачатието на пролетта. Негов знак е мартеницата, символ на пробуждането и култа към слънцето. Традиционната мартеница е плетена от два цвята - червен и бял, те се усукват поотделно наляво, след което двата конеца се свързват и отново се усукват - този път надясно.
Бабата, която я правела, я наричала за здраве, късмет и защита от злото. Именно това наричане било същността на мартеницата, то я превръщало в мощен магически талисман, кодиран за определената цел. Корените на мартеницата са от магическите ритуали на прабългарите за пробуждане на пролетните природни сили.
Бялата вълна в мартеницата предвещава дълъг живот, а червената — здраве и сила, толкова необходима на всички в края на зимния сезон, когато жизнените сили и хранителни запаси са на изчерпване. |
Децата носят мартениците на дясната ръка, шията или гърдите, а момите и младите невести - на шията или вплетени в косите. Мъжете пък връзват мартеница над левия лакът или над левия глезен, а някъде я поставят в обувката. Мартеници завързват на и на плодните дръвче-та за повече берекет.
Баба Марта, която стои на границата между зимата и лятото, е посрещана и с множество други обичаи, за да бъде добра и милостива. Добре е сутринта младите трябва да срещнат първи своенравната старица, за да бъде цял месец весела и засмяна, а времето - топло и хубаво.
| На празника във всеки дом започва основно чистене - изтърсване, изтупване на дрехи, тъкани, измитане на къщата и двора, почистване на комина. На 1 март стопанките простират или закачват пред домовете си червени престилки, пояси, прежди, черги или пресукани червени конци. Те пазели къщата, да не влезе в нея злото - болести и немотия. Като ги видела, баба Марта щяла да се разсмее и да пекне слънце. В някои краища наричат седмицата, започваща от 1 март броените дни — по тях гадаят какво ще бъде времето през годината. Широко е разпространен и друг обичай — избиране на ден: всеки си намисля определен ден до 22 март и по него познава каква ще му е годината — ако е слънчев, ще е успешна; ако вали и времето е лошо — ще има трудности.
Легендите за произхода на мартениците са различни.Една от тях е свързана с основателя на държавата – хан Аспарух. |
Преди много, много години хан Асперих напуснал родния дом и тръгнал да дири плодородна земя за народа си. Минал много планини и реки, докато най-накрая спрял в земите на славяните, които го посрещнали радушно. Но въпреки добрите хора и плодорна земя на хана не му било весело, че тъгувал за своите близки - за майка си и сестра си Калинка. Седнал топ на брега на голямата река и сълзи покапали по загорелите мъжки бузи, а взорът му се отправил молитвено към слънцето и боговете. .
| На рамото му кацнала лястовичка и Асперих разказал болката си. Лястовичката отлетяла към земите, откъдето дошли българите, разказала с човешки глас на сетрата на хана, че брат й има ново царство, че тъгува за нея и праща много здраве.Зарадвала се Калина и решила да прати хабер. Свила зелена китка, усукала я с бял конец и възелчета за поздрав , та я пратила по лястовичката. Полетяло птичето и скоро кацнало на Аспериховото рамо. Но от дългия път крилцето му се протрило и алена кръв обагрила вълната. Ханът радостен взел китката, разчел по възелчетата сестринския поздрав, накичил гърди с китката. И така мартеницата грейнала. Оттогава Исперих повелил: всеки да върже китка от пресукан бял и червен конец и на този ден да се кичи - за здраве и небесен благослов. Туй се случило на първи март и останало до наши дни.
|
Страница 1: [ първа] 1 2 3 4 5 [ »] [ последна (21)]
|
|
ИЗБРАНО ОТ НОВИНИ
|
ПОСЛЕДНО КОМЕНТИРАНИ
|
|
КОМЕНТАРИ
Напиши коментар