Денят е 21 септември. По стар стил това е Малка Света Богородица, Рождество Богородично, християнски празник, който по традиция от шест години е възстановен като празник на Кочериново. Градът на щъркелите е на 25 километра от Рилския манастир. Наричат го така, защото на неголямото като територия населено място има над 50 щъркелови гнезда. Птиците вече са си отишли, но на площада са спрели два автобуса с чужденци, които ще запечатат на своите ленти гнездата и множеството щастливи хора край сергиите, люлките и огромната видеостена, монтирана на фасадата на кметството.
Хората имат повод и настроение да празнуват. Те са доволни от свършеното за тях от страна на кметската управа. Доказва го и програмата на събора.
Тя започва с откриването на нов дом за стари хора „Св. Иван Рилски" на гара Кочериново. Инициативата е на общинското ръководство и енергичния кмет Костадин Катин. Всичко започва преди 4 години, когато старата 32-годишна постройка на дома се руши и съседни общини проявяват апетити към нея. Но домът дава на малката община поне 25-30 работни места, той е част от икономиката на общината. С много труд, тичане и работа кметът Катин успява да стигне до архитект Станчев, един от най-добрите в София, и да осигури проект за модерен старчески дом, отговарящ на всички европейски стандарти. Средствата са осигурени по програмата на Социалноинвестиционния фонд с пари от Световната банка. Важното е да изпревариш времето и да бъдеш първи - такава е стратегията на инж. Катин.
Община Кочериново и в момента е производител номер едно на тютюн в Кюстендилска област. Около 200 тона тютюн реализират земеделските производители през последните 2-3 години. И ако държавата напълно абдикира от задължението си да изкупува и реализира тютюневата продукция, то в Кочериново кметът Катин върши това с неуморен ангажимент към своите съграждани. Подписал е договор с джебелска фирма, която декларира пред фонд „Тютюн" изкупуването на 60-70 % от тютюневата продукция в Кочериново. Тежко е положението с другите 40 %, за които имат договор с БТ-Дупница, фалирала преди 6-7 месеца. Сега за новата година е подготвил договор с гръцката фирма „Михаилидис", която е работила в Кочериново с частния предприемач Любослав Куюмджийски от МТС. Тя гарантира изкупуването на 100, дори 200 тона тютюн.
За ръководството на община Кочериново е недопустимо земята да пустее. Затова тя е отдала под наем 450 декара за 20 години на собствениците на „Екотаб", бившия книжно-картонен завод. Сега на тези земи растат чудесни овощни градини с ябълки, череши и вишни, пропорционално разпределени на по 100-130 дка.
През Кочериново ще мине неизбежно и автомагистрала „Струма", защото територията на общината обхваща двата бряга на река Струма. През нея минават главен път Е-79 и железницата София-Кулата-Гърция.
И ако през 1999 г., когато r-н Катин става кмет първи мандат, пътищата от общинската пътна мрежа са били в абсолютно разрушено състояние, то днес цялата общинска мрежа е преасфалтирана. Тази инфраструктура е почти задължителна, защото тук се намира уникалната природна забележителност Стобски пирамиди, разположени в полите на Рила планина, склоновете на които слизат на 1,5 километра от регулацията на с. Стоб. За многото туристи, особено чужденци, общинската управа на Кочериново печели проект за екотуризъм по програма ФАР. От 194 проекта са одобрени само 24. За една четвърт от България само 5 проекта печелят и един от тях е за Стобски пирамиди. Той включва посетителски център с богат софтуер и хардуер, както и екопътека до природните величия Стобски пирамиди.
Ако през 2000 г. е имало безводие по цели месеци, сега такъв проблем не съществува не само за населените места в Рилското корито, но и за тези оттатък реката. Изграждането на главния водопровод от Рила до Кочериново е продължен до с. Мурсалево през моста на река Струма. Приоритет за кмета Катин през следващите 2 години е изграждането на канализациите на населените места от Рилското корито, с. Мурсалево и селата оттатък р. Струма.
Започнатата в началото на 90-те години пречиствателна станция за отпадните води на община Кочериново и съседната община Рила намира своята успешна и модерна реализация сега. След една година ще бъде се създадено и модерно предприятие - пречиствателна станция от две стъпала - механично и биологично. Това дава гаранция, че до края на мандата общината ще получи финансиране на всички изработени проекти в Рилското корито, които са на стойност над 100 000 лева.
На мястото на старо общинско предприятие сега фирма „Агрария" дава работа на над 150 души и изнася продукция за Англия и Германия. Кметът Катин успява да внуши на хората от с. Стоб, че по-добра алтернатива няма Безработицата в общината е 6-7 %, нещо почти недостижимо за болшинството райони на страната.
В рамките на традиционния събор на 23 септември в Кочериново се организира среща на кметове от Сърбия. Македония и България. Това са представители на еврорегиона, който обхваща от българска страна Пернишка и Кюстендилска област, от сръбска страна - района на Враня и Лесковец. и от македонска - Куманово, Берово и Крива паланка. На тази среща ще се подпише споразумение, което е необходимо условие при кандидатстване за средства по програмата на ФАР за трансгранично сътрудничество. Община Кочериново е домакин като най-успешно договаряща и реализираща европейски пари. И действително в Кочериново кметът и неговият екип са подготвила три проекта, за които очакват да са между първите, получили средства до края на годината.
Рилското корито се превръща в райска градина за селско стопанство и за живеене на хората от община Кочериново, а българските и чуждестранните туристи могат просто да си припомнят думите на народния поет Иван Вазов, който възкликва: „кътче извадено от рая"...
|
КОМЕНТАРИ
Напиши коментар