България

На вътрешен туризъм по ковидно време
29.11.2021 17:19
Как еднодневна екскурзия с автобус или с личен автомобил ще ни отведе и до прочутия пазар в Димитровград, и до манастира "Св. Атанасий" близо до Чирпан.
[... ]
На кукерско шоу в Перник
22.01.2009 09:54
От 23 до 25 януари в миньорския град ще се проведе 18-ят Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва".
| От 23 до 25 януари Перник ще бъде домакин на ХVІІІ Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва” 2009. Ето и малко полезна информация за тези, които искат да посетят този уникален кукерски празник и същевремено да се запознаят с историята, културата и бита на града.
93 хилядният град е разположен само на 30 км. от София, което прави посещението му бързо и лесно. Пътят до столицата е около 20 - 30 мин. с автомобил, 30 - 40 мин. с автобус и 40 - 60 мин. с влак. Перник не е далеч и от ски-пистите на най-известните български зимни курорти в планините Витоша, Рила /курорта Боровец/ и Пирин /курорта Банско/.
ИСТОРИЯ
|
Историците предполагат, че Перник е връстник на Троя и предхожда по възраст Рим. Най-старите следи от поселищен живот в района датират от VІ хилядолетие пр. Хр. По-късно през вековете древната тракийска крепост е разрушена от нашествията на келтите и готите, а от ІІІ век се възражда като римско селище с градски бит и процъфтяваща търговия.През VІІ век в него се заселват славяните, с чийто бог Перун се свързва и името на града.Селището получава своя нов разцвет в края на ХІХ век, когато с разработката на въглищните находища се развива като голям въгледобивен, металургичен и машиностроителен център.
НАСТАНЯВАНЕ
| Добри условия за настаняване има в тризвездният хотел “Струма”, ситуиран в центъра на града и разполагащ с 21 единични, 12 двойни стаи и 9 апартамента. Двузвездният хотел “Зора” има 36 двойни стаи, 12 спални и 12 апартамента. Хотел “Рударци”, в намиращия се недалеч от Перник курорт Рударци, предлага възможност за настаняване на 48 души. В Рударци може да се ползва закрит минерален плувен басейн. Отлични възможности за отдих, спорт и ловен туризъм предоставя разположеното на 15 км от Перник Ловно стопанство “Витошко” с 25 места за нощуване в едноименната резиденция.
Намиращият се в Средна Западна България град, предлага на своите гости многобройни заведения за хранене. Ценителите на добрата кухня ще бъдат приятно изненадани от традиционни местни специалитети. Повечето заведения предлагат програми с българска народна музика.
ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ
В дните на ХVІIІ Международен фестивал на маскарадните игри “Сурва” в Перник достъпни за посещение са Регионалният исторически музей и
| крепостта “Кракра”. Крепостта “Кракра” е разположена в близост до центъра на града. Тя е атрактивен паметник на средновековната слава на Перник и пази следи от поселищен живот за времето от ІV век пр. Хр. до ХІV век. Добре запазената средновековна крепост е достъпна за посещение целогодишно.
Експозициите на Регионалния историческия музей представят богатата история на пернишкия край. Работното време на музея е от 08:00 до 17:00 часа, приема и по заявка.
ТРАДИЦИЯТА
|
В Пернишко играят в нощта на 13 срещу 14 януари и на 14 януари през деня – Сурва /Василовден/.
Почти всяко село в региона има своя маскарадна група, често участниците в нея са повече от 50 души.
Обобщеното местно название на маскираните е “сурвакари”, има и локални варианти.
Автентичният маскарад включва различни персонажи. Основно обредно лице е многобройната група мъже с маски и звънци, придвижваща се със специфична ритмична стъпка. Особено характерно за сурвакарите е разиграването на ритуала сватба, за разлика от кукерите, за които е характерно ритуалното заораване. Основни моменти са обхождането на селището и посещението на всяка къща поотделно, както и колективната игра на селския площад.
Костюмите са главно 2 типа – само от кожи или от нарязяни парцали. |
Маските са формени като глави на причудливи същества и животни с плашещи лица и стърчащи зъби, с рога, опашки, тракащи клюнове или като сложно изработени конструкции от пера на домашни птици върху дървен скелет. Понякога маската е само начернено лице, върху което могат да бъдат прикрепени мустаци и брада от вълна, конци или коноп.
В Пернишко маските са изработени от кожи на овце и кози, криле и пера от домашни птици, рога, царевична шума, коноп. Другаде – от сукно, вълнена прежда, мъниста, сухи растения, хартиени цветя.
Участниците изработват маските си сами или с помощта на утвърдени в селището майстори. Процесът е сложен, граничи с ритуал, и е обгърнат в тайнственост за външния наблюдател.
ПРАЗНИКЪТ
|
Над 6000 мечкари, кукери, бабугери и сурвакари ще се „надиграват” на 18-тия Международен фестивал на маскарадните игри в Перник. Заявки за участие са дали до момента над 100 български групи. В проявата ще се включат чуждестранни групи от Египет, Франция, Португалия, Словения, Сърбия и Македония. Ще гостуват и представители на Германския международен фестивален център, съобщи кмета на Перник Росица Янакиева. Официалните делегации от чужбина ще бъдат 13.
Жури под председателството на проф. Рачо Попов ще оценява участниците в Осемнадесетия международен фестивал на маскарадните игри. В него ще влязат и хореографи, етнографски специалисти, както и по един ветеран сурвакар и кукер. Карнавалът ще протече под патронажа на министъра на културата Стефан Данаилов. |
И тази година организаторите са предивидили съпътстваща програма, с участието на групи и детски градини от селищата от региона.
Освен с многобройни участници във фестивала, се очаква Перник да се препълни с множество хора от цяла България, дошли да видят уникалното зрелище. “Миналата година смея да твърдя, че в двата дни на фестивала по улиците на сто хиляден Перник имаше поне 100 000 гости, които видяха всичко това”, сподели още Янакиева.
| Групите ще се състезават за две големи награди – за сурвакарска и за кукерска група и за по три награди за 1-во, 2ро и 3то място, във всяка категория. Отличените ще получат диплом и парична премия, а всички участници във фестивала, независимо дали ще стигнат до финала, ще получат също дипломи за участие. Наградният фонд на фестивала тази година е 10 000лв.
Пернишкият фестивал е най-старият фестивал на маскарадните игри в България. Решение за провеждането му е взето през 1965 г., а първото му издание е на 16 януари 1966 г.
ПРОГРАМАТА
23.01. /петък/
10.00 ч.
Малък салон
Дворец на културата
„Маскарадът и времето”- научна конферениция
10.00 -18.00ч.
Централна градска част
Сурвакарски базар
11.00 ч.
Общински младежки дом
“Работилница за маски” – демонстрации за изработването и изложба-базар на маски.Фото-студио "Маска под наем"
16.30 ч.
пл. "Кракра"
"Модерната традиция" - симпозиум по дървопластика
17.00 ч.
Галерия "КИЦ"
"Да сме живи, да сме здрави"- изложба от ІІІ Национален фото-пленер „ Сурва" - 2009
18.00 ч.
пред Двореца на културата
„Магията на доброто”- фолклорен спектакъл, официално откриване на XVIIІ Международен фестивал на маскарадните игри “Сурва” - Перник 2009
24.01. /събота/
10.00 - 17.00 ч.
Централна градска част
Фестивални шествия
10.00 -18.00 ч.
Общински младежки дом
“Работилница за маски” – демонстрации за изработването и изложба-базар на маски.Фото-студио "Маска под наем"
10.00 - 18.00 ч.
Централна градска част
Сурвакарски базар
14.00 - 17.00 ч.
Пред Двореца на културата
Втора сцена на гостуващите чуждестранни групи
18.00 -22.00 ч.
пл. "Кракра"
"Сурвакарска сватба" - гореща фиеста с балканска скара и напитки и надсвирване на сватбарски оркестри
25.01. /неделя/
10.00 - 17.00 ч.
Централна градска част
Фестивални шествия
10.00 -18.00 ч.
Общински младежки дом
"Работилница за маски" - демонстрации за изработването и изложба-базар на маски.Фото-студио "Маска под наем"
10.00 -18.00 ч.
Централна градска част
Сурвакарски базар
14.00 - 17.00 ч.
пред Двореца на културата
Втора сцена на гостуващите чуждестранни гости
18.00 -22.00 ч.
пл. "Кракра"
"Сурвакарска сватба" - гореща фиеста с балканска скара и напитки и надсвирване на сватбарски оркестри
19.00 ч.
Дворец на културата
„Вечер на нациите”- среща на гостуващите чуждестранни групи
|
Страница 1: [ първа] 1 2 3 4 5 [ »] [ последна (21)]
|
|
ИЗБРАНО ОТ НОВИНИ
|
ПОСЛЕДНО КОМЕНТИРАНИ
|
|
КОМЕНТАРИ
Напиши коментар