Празникът на българската независимост, отбелязан в старопрестолния град отново повдигва някои тъжни въпроси, свързани с националното ни достойнство. Става дума за националните символи - знаме и герб, заради които хиляди българи са дали живота си по бойните полета на България. Само век по-късно поставянето на националните флаг и герб веча са едно от многото неща, които сме побългарили. Въпреки че имаме закон за националните ни символи по сградите на кметства и други институции масово се мъдрят ксерокопирани изображения, което противоречи на закона и не говори добре за националното ни самочувствие. Има и стандарти за знамената с какъв размер и на какви пики трябва да се поставят, но той масово не се спазва и не се контролира.
Вместо да се ползват външни пилони за знамена, държавните ведомства предпочитат да поставят издялано от дърводелец дърво. Защо се случва това - не толкова от желание за икономии, колкото от типично нашенско нехайство.
След 1989 г. практиката на задължителните манифестации отмина. А това бяха събитията, на които се развяваха най-много национални трибагреници. За близо 15 години забравихме за националния флаг. Той беше изчезнал от нашето ежедневие и се сещахме за него преди важни футболни дербита. Но от 23 години като че ли хората са все по-склонни да афишират националната си гордост, поставяйки на прозорец или балкон националното знаме. Това може би е индикатор за поява на някакво национално чувство, преди да се влеем в общото европейско семейство.
Общината на Велико Търново е една от малкото в Централна и Северна България, на чиято фасада липсва националният герб, а има само символа на старата столица. Има нормативни документи, които регламентират поставянето на герба, размерите му и други параметри. Образецът на герба се разпространява от Комитета по стандартизация и метрология, където се съхранява. Съгласно постановление 476 от 1997 г. пластичен национален герб трябва да бъде поставен пред всички държавни институции. Това изискване важи за “сградите и помещенията на органите на законодателната, изпълнителната, съдебната власт и на местното самоуправление общини, кметства и райони”. Националният герб обаче липсва пред много от държавните институции във В. Търново. Само пред заседателната зала на областната управа има пластичен герб на В. Търново. Трите лъва стоят пред входа на РЦЗ, но върху табела. Все пак ни отсрамва областната управа, където на входа има пластичен герб, който е поставен и вътре между нашето и европейското знаме.
Без герб са сградите на МВР и Съдебната палата. За разлика от тях районните съдилища в Г. Оряховица и П. Тръмбеш са окачили герба още преди години.
Липсата на тези атрибути на държавността е забелязвана от чужденците, които посещават тези ведомства. Те виждат пред Великотърновската община три лъва върху щит, пред РЦЗ пак царствените животни, но нарисувани по друг начин. И логично е да си зададат въпроса кой е гербът на нашата дървата.
376 лв. струва изработването на фасаден герб, с черна подложка и стандартни размери. Обикновено ведомствата поръчват герб с по-малки размери, който струва 126 лв. Най-сложното при изработването му са формите, които след това се отливат в софийска фирма. Повечето кметства във Великотърновска област предпочитат да поставят изображение на герба под формата на ксерокопие, поставено в рамка. Цената му е 5060 лв.
Съгласно действащата нормативна база на бюрата на шефовете на държавни учреждения трябва да има настолно знаме и изображение на националния герб. Малцина знаят, че знамето трябва да е с размери 18 х 25 см, а ресните му да са дълги 5 см.
Настолният трибагреник струва 4 лв., а европейското знаме е два пъти по-скъпо. Причината е, че при щамповането на 12-те звезди се използват скъпи текстилни бои и се изработват матрици за отпечатване. За изработването им се използва специален плат тип “Орион”.
Много от институциите във В. Търново все пак се снабдиха със знамена, ушити от известния дизайнер Парушев. Благодарение на патриотичното си начинание той беше номиниран и за Великотърновец на годината през 2004 г., а много местни кметства и ведомства все пак се сдобиха с националния флаг.
|
КОМЕНТАРИ
Напиши коментар