Да съчетаеш почивката си на море в края на лятото с опознаването на дивата природа на Странджа планина, разстлала гъстите си букови и дъбови гори в югоизточния дял на България - от тази възможност се възползват все повече любители на екотуризма, избрали южното ни крайбрежие като място за отдих и развлечение.
Ако сте с приключенски дух и обичате природата непременно ще загърбите пренаселените ни крайбрежни градчета и ще отправите поглед към вълнистите била на Странджа, спускащи се плавно до бреговете на южното ни Черноморие. До началото на 90-те години най-югоизточният дял на планината, разпростираща се и на територията на съседна Турция, беше недостъпен за масовия туризъм в качеството си на гранична зона. Днес забраната е отменена и всеки може да се скита на воля сред красивите й възвишения, осеяни с редки разстителни видове, 70 от които са включени в Червената книга на България. Крайбрежните гори, блатистата и дюнна растителност и формациите от източен бук с вечно зелени храсти са част от екзотичния пейзаж на Странджа. Близо до черноморското село Синеморец се намира устието на р. Велека, чиито меандри криволичат край чудно красиви местности на светлинни години от съвременната цивилизация. Придвижвайки се с лодка по течението на реката, ще срещнете редки видове птици, гнездящи в близките гори. Ако предвидливо сте взели с вас фотоапарат или видеокамера вероятността да запечатате на лента някои прелитащ пернат екземпляр - я гривеста чапла, черен щъркел, папуняк, или жалобен синигер, не е за пренебрегване. Речният маршрут, обозначен с разяснителни табели и подробна карта е разработен от община Царево, съвместно с правителството на кралство Монако.
Природата там е девствена. Бреговете на реката са обрасли с гъста дървесна и храстна растиленост, а в бистрите й води се виждат водни лилии, водни костенурки, различни видове птици и пр. Маршрутът отвежда туристите на 8 км. във вътрешността на Странджа, близо до живописното село Бродилово.
Всеки, който вече се е спускал с лодка по течението на Велека ще ви увери, че тръпката е още по-голяма, ако слезете на брега и продължите своя преход пеш. Тогава човек усеща най-плътно прегръдката на широко разстланата планинска верига, белязана от следите от едни от най-древните й обитатели - траките, завещали ни останки от добре запазени крепости, долмени и каменни светилища. Сред вълните на това безкрайно зелено море са разпръснати оскъдно няколко селища с характерна за този дивен край архитектура. Старите им двукатови къщи са изградени от необработен камък, а горният етаж е обкован с дебели, груби дъбови дъски.
Най-посещавано от туристите е отстоящото на 10-ина км. от морето село Бродилово. Наред със запазения си старинен облик, то е известно с църквата си "Св. Панталеймон" от 1911 г., пищно декорирана с майсторски дърворезбован иконостас. Бръшлян - друго живописно странджанско село с над 300 годишни къщи, също посреща чуждестранни групи с атрактивни оферти за разходка с магарешка каручка и дегустации на местни кулинарни специалитети. В горите край старинното село Кости, чиято църква "Св. 40 мъченици" е от края на XVII век, пък се намира най-голямото находище на т.нар. странджанска зеленика - реликтен вид храст с големи лилави цветове, виреещ само в тази част на Европа. Впрочем на това крехко растение хората от планината са посветили цял фестивал с много песни, танци и багри, искрящи от странджанските носии.
Риболов и събиране на гъби, горски плодове и диворастящи билки разнообразяват екомаршрутите на туристите. Районът е известен още със своите традиции в областта на нестинарството. За да присъстват на ритуала в изгубеното сред дебрите на планината селце, от близките черноморски курорти пристигат цели автобуси, натоварени с гости от страната и чужбина. Специално за тях се изнасят и клоритни фолклорни спектакли. Това лято броят на посетителите на Странджа рязко се е увеличил - твърдят от община Царево. Една от причините е появата на подробна карта с информация за екомаршрути и атракции в района, изложена в централните части на повечето южни черноморски градчета. Местните туроператори също се включиха в популяризирането на Странджа като дестинация за приключенски и културен туризъм, включвайки в програмите си разнообразни маршрути до някои странджански села и природни забележителности.
|
КОМЕНТАРИ
Напиши коментар