Тропот на коне, екот от бойни стълкновения, удари на чукове от занаятчийските работилнички, примесени с детска глъч и смях, огласяват етнографското селище във варненския квартал Аспарухово. Тук човек попада директно в VI-ти -VIII-ти век - периодът на заселването на прабългарите в земите на юг от Дунав и основаването на първата българска държава.
Уникалният музей на открито, пресъздаващ живота на нашите предци, е буквално копие на типичен за епохата прабългарски боен стан. В селището, оградено с дървени защитни стени и бойни кули, са издигнати осем юрти - големи конусовидни конструкции от дърво, които са служели за жилища на древните българи.
Най - богато подредена е юртата на Кана - върховният вожд и главокомандващ армията. Отвътре е покрита цялата с кожи, а по стените висят оръжия, бойни и ловни трофеи.\iИнтересни за посетителите са възстановените царски доспехи, както и изложеният Именник на българските канове, съхранил за поколенията имената на първите български владетели, оглавявали една от най-мощните държави на Стария континент по онова време.
Наблизо се намира и юртата на Колобъра, първожреца на племето, който единствен сред простосмъртните общувал с бога на слънцето Тангра. Любопитство буди и етнографската експозиция, проследяваща ежедневния бит на нашите предци. Какво още могат да видят гостите на "Фанагория"?
Отговор на този въпрос потърсихме отдиректора на етнографския комплекс Павел Павлов:“Те могат да видят и функциониращия автентичен занаятчийски център, в който са представени основните прабългарски занаяти. Сред тях са кожарството и сърачеството, т.е. обработката на кожи и на тъкани.\i
Могат да посетят грънчарската работилница, за да се запознаят с прабългарската керамика, която е много интересна и изключително ценна като археологическа находка. В нея сме пресъздали оригинална прабългарска двукамерна пещ за изпичане на керамични съдове. Гостите могат да разгледат и ковашко-леярската и железарската работилница, в които се демонстриратстарите технологии за коване на оръжия и различни предмети от бита на прадедите ни”.
Движейки се сред занаятчийските работилници, туристите могат да закупят самобитни сувенири, свързани с ежедневието на прабългарите. Интересни подробности за тяхната история, бит и култура гостите научават и от придружаващите ги екскурзоводи и гидове. “Нашите предци са се славели като непобедими войни, които са владеели до съвършенство бойното изкуство”, разказва Павел Павлов и добавя:
“Етнографският комплекс предлага уникална програма, наречена "Ехо от вековете". Чрез нея посетителите могат да се запознаят с основните умения на нашите предци, свързани с бойното изкуство и всекидневния им бит.\i Представяме на живо обяздването на конете, в това число и т.нар. волтажировка, дресура и джигитовка. Нашите каскадьори правят демонстрция на основните прабългарски бойни умения в работата с оръжията като меч, сабя, бич, ласо, стрелба с лък, вдигане на предмети от земята - и всичко това от седло на коня.
От началото на лятото до момента комплексът е посрещнал около 2 500 чуждестранни туристи. Те проявават интерес най-вече към културата и бита на прабългарите, както и към събитията, свързани с основаваната от тях българска държава - една от най-древните в Европа. Така че във "Фанагория" чуждестранните туристи имат възможнст да обогатят представите си за миналото и самобитната идентичност на българския народ.”\i
|
КОМЕНТАРИ
Напиши коментар