Потребител: анонимен

здравословно

Учени обясниха какво причинява главоболието от червено вино

20.11.2023 23:18

Американски изследователи твърдят, че може би са открили защо някои хора получават главоболие само след една малка чаша червено вино, въпреки че могат да пият друг вид алкохол. [... ]

Ваксината на "Бионтех" срещу рак спира растежа на тумора

26.10.2023 11:06

Турските учени Угур Шахин и Йозлем Тюреджи, съоснователи на компанията "Бионтех" (BioNTech), която се прочу с ваксината си срещу ковид по време на пандемията от COVID-19, обявиха, че разработваната от тях ваксина срещу рак е успяла да спре растежа на тумора и да намали размера му при първоначалните тестове, съобщи "Хюриет дейли нюз". [... ]

Един на всеки пет души, които се заразяват с вируса COVID-19, не се разболява. Защо?

19.09.2023 09:48

При хора с с определен генен вариант излагането в миналото на други коронавируси може да подготви имунната система да се бори с болестта, показват резултатите от изследване. [... ]

- a a a + |
 

Къде в Европа хората се хранят най-здравословно?

08.05.2023 11:33

Не е тайна, че някои страни се хранят по-добре от други - но кои са едни от най-здравословните в Европа?

Къде в Европа хората се хранят най-здравословно?

Всички знаем какво означава здравословно хранене. Пресните плодове и зеленчуци ни дават витамините и минералите, от които се нуждаем, за да подсилим имунната си система срещу болести. Месото и рибата са с високо съдържание на протеини, което помага за растежа на мускулите и може да засили метаболизма. Пълнозърнестите храни са пълни с фибри, заедно с боба и варивата.

И не е тайна, че някои страни през вековете са усъвършенствали баланса повече от други. Разбира се, простата истина за това е, че нашите предци са оцелели от храната, която естествено расте там, където са живели.

Оризът например е открит за първи път в Азия и Африка, където растат местни видове. Диетите на крайбрежните жители са базирани на морски дарове, с високо съдържание на желязо и калий. Плодове като манго и ананаси – пълни с витамин С и антиоксиданти – растат и се ползват в региони на света с горещ климат.

Едно проучване на Ансел Кийс, базиран в Минесота физиолог, изследва как мястото, където живеем, може да повлияе на нашето здраве, особено що се отнася до диетата.

Той е проучил диетите на хиляди мъже в Европа, САЩ и Япония, за да определи как това, което ядат, се отразява на здравето им.

Наред с констатацията, че „серумният холестерол, кръвното налягане, диабетът и тютюнопушенето са универсални рискови фактори за коронарна болест на сърцето“, Кийс извади и един ключов резултат, който оттогава се превърна в нещо като крайъгълен камък в диетичната култура: средиземноморската диета надделява над всички останали, когато става въпрос за здравословно хранене.

Средиземноморска кухня

Средиземноморската кухня оглавява списъка в редица изследвания на здравословното хранене като това на Кийс.

Базирани на зеленчуци, пълнозърнести храни, риба и млечни продукти, високопитателните, нискокалорични основни продукти на средиземноморската диета винаги са били изтъсвани като полезни за борба със затлъстяването, с диабета и сърдечно-съдовите заболявания.

Изследванията на Харвардския университет разширяват ози извод като подчертават, че „тези, които са следвали този тип диета, са с 25 процента по-малко изложени на риск от развитие на сърдечно-съдови заболявания“.

Когато говорим за средиземноморската кухня, сещаме се най-вече за Гърция, Испания и Италия.

Скандинавска кухня

Не само, че жителите на скандинавските страни обикновено имат по-добро психично здраве от останалия свят, но и диетата им не е толкова лоша.

Ръженият хляб, местните плодове и зеленчуци и прясно уловената мазна риба са ключови компоненти в диетите на хората в Норвегия, Финландия, Исландия, Швеция и Дания.

Местните жители също така имат навика да се хранят сезонно, което върви ръка за ръка с местни продукти.

Предимствата? Продуктите, които се транспортират от чужбина, често се подлагат на замразяване и консерванти, така че да изглеждат пресни докато пристигнат на местоназначението си.

Френска кухня

Парадоксалната природа на богатата френска храна спрямо относително ниските нива на сърдечно-съдови заболявания в страната исторически е обърквала лекарите и диетолозите - до 1991 г., когато Серж Рено, учен от университета в Бордо, проучва защо това е така.

Във Франция всичко се свежда до „la portion parfaite“ или „перфектно сервиране“. Въпреки че французите са известни със сирене, хляб, кроасани и сушени меса, всички храни, традиционно богати на наситени мазнини, широко разпространеното заключение е, че те се консумират умерено.

Уил Клоуър, главен изпълнителен директор на Mediterranean Wellness LLC, също представи изследване за това как французите поддържат ниски нива на затлъстяване и сърдечни заболявания. Той акцентира върху качеството на консумираната храна; 80 процента от приема на мазнини във Франция идва от млечни и растителни източници - значително по-здравословен вариант от културата на дълбоко пържени храни, характерна за някои страни.

Вкусът на храната, изборът на качество пред количеството, придържането към три хранения на ден без лека закуска, с акцент върху разнообразието, са важни практики във френската диета.

 

КОМЕНТАРИ

Напиши коментар


captcha image  (Антиспам код, въведете 3-те черни символа)

Код:  

здравословно - АРХИВ

Учени обясниха какво причинява главоболието от червено вино [20.11.2023] Ваксината на "Бионтех" срещу рак спира растежа на тумора [26.10.2023] Един на всеки пет души, които се заразяват с вируса COVID-19, не се разболява. Защо? [19.09.2023] Учените смятат, че съставката таурин в енергийните напитки може да забавя стареенето [06.08.2023] Италия обяви оранжева тревога за горещини за 14 града [24.06.2023] Дневната дрямка е полезна за мозъка [20.06.2023] Откриха „много важен“ протеин, който може да удължи живота ни и да се бори с рака [21.05.2023] „Яжте тази храна, за да намалите риска от сърдечен удар“ [31.01.2023] Чаят предпазва от деменция и Алцхаймер [05.01.2023] Черната смърт отпреди 700 години засяга здравето ни и сега [20.10.2022] Плодовете годжи бери предпазват очите от дегенерация [14.09.2022] Добиха залена сол от растение, което обитава Атанасовското езеро [15.08.2022] Хапчета за дълголетие: ще стане ли факт библейският мит за Матусалем [29.07.2022] Пътувайте до една от тези Сини зони, за да научите тайната на дълголетието и здравословния начин на живот [21.04.2022] Хобитата, упражнявани заради локдауна, са следващата голяма тенденция в туризма през 2022 г. [26.02.2022] Две трети от страничните ефекти на ковид ваксините са причинени от „ефекта на ноцебо“ [21.01.2022] Омикрон ще изведе Covid-19 от фазата на пандемията [12.01.2022] Ваксините срещу коронавирус намаляват риска от продължителен Covid [02.09.2021] Как България може да стане предпочитана туристическа дестинация за рехабилитация след заболяване от Covid -19 и свързаната с него хронична умора [04.06.2021] „Бритиш еъруейз“ изпробва "първия в света" 25-секунден тест за Covid-19 [14.05.2021]

Страница 1: [първа] 1 2 3 4 5 [»] [последна (27)]
ПАРТНЬОРИ

НОВИНА С ПРОДЪЛЖЕНИЕ

България е сред водещите дестинации за здравен туризъм в Европа

22.11.2023 14:23

Това заяви министър Зарица Динкова при откриването първия по рода си форум, представящ страната ни [... ]

Лято 2023: Входящият туризъм в страната е възстановен на 90% спрямо 2019 г.

14.11.2023 15:18

Министерството на туризма обработи последните данни от Националния статистически институт (НСИ), които [... ]

ИЗБРАНО ОТ НОВИНИ

Турция може да достигне границата от 60 млн. туристи през 2023 г.

28.11.2023 -

Броят на посещенията на чуждестранни туристи в Турция за периода януари-октомври възлиза на 44,2 милиона,[... ]

НСИ: Българският туризъм надмина нивото от 2019 г.

27.11.2023 -

Броят на пътуванията на българи в чужбина и на посещенията на чужденци в България през октомври надмина[... ]

Полетите на Летище Пловдив се изпълняват по разписание независимо от зимната обстановка

26.11.2023 -

Въпреки усложнената метеорологична обстановка на Летище Пловдив, полетното разписание се изпълнява[... ]

ПОСЛЕДНО КОМЕНТИРАНИ

Вместо да стане туристическа атракция, жп линия до гр. Елена отива за скрап

10.04.2011 - Светослав Стефанов

Двама министри обещаваха запазването на железния път, за който навремето хората събирали пари и материали. [... ] 2

Компютрите буквално ни влизат под кожата

13.08.2011 -

Скоро може да носим своя компютър или мобилен телефон под блузата си. Това става възможно с изобретяването[... ] 1

Терминатора глобен два пъти в Австрия за тютюнопушене на забранени места

09.08.2011 -

Бившият губернатор на Калифорния Арнолд Шварценегер е бил глобен два пъти в родната си Австрия за нарушение[... ] 2