По одумваната тези дни магистрала „Марица“, разстоянието от София до ГКПП "Капитан Петко" на границата с Гърция се изминава за около 4 часа, а от там до пристанището на Александруполис са още 2 часа. Нощувка с местно вино в Ивайловград обаче ще ви спести яростното разочарование да пристиганете на кея точно когато фериботът вече е отплавал по двучасовия си маршрут до пристанище Камариоти на остров Самотраки и друг за деня просто няма /за разлика от о. Тасос/. Тъкмо това се случи миналата година на екипа на Инфотуризъм. Сега обаче, въпреки старателно критото разписание на ферибота, сме навреме за него.
Но преди да се качим, отбелязваме, че на пристанището в Александруполис таксата за паркинг за 24 ч. е 3 евро за лека кола, което си е направо благотворително на фона на нашенското "кожодерство". Ценоразписът е написан и на английски език, а касиерката, която е "гъркиня-репатриантка от Крим“, го потвърждава на руски. Пристанищната тоалетна е обичайно чиста, както навсякъде в Гърция, при това е безплатна.
Вече на ферибота, дочуваме как по-голямата част от българските туристи поучават децата си по европейски да ползват обществените тоалетни и назидателно им сочат шумна нашенска компания от джип-дебеланковци, които така разпищолено пляскат карти, че добавят още клатене към без друго неприятното морско люшкане.
Сънародници с опит споделят, че обичайното подлъгване за "настаняване на крайбрежна улица" на остров Самотраки при резервация по интернет често води до уж "хотела Мария". Там сами се уверихме как единствените 2 стаички, предлагани през световна онлайн резервационна система, гледат на 2 метра от дувара на задното дворче, а до артистичните глинени делви на фронта към морето се сушат маратонки и етно-бельо на трайно квартируващите "мигранти" с екзотичен майчин език.
Макар професионално да цъка лаптопче на своя "балкон към плажа" (2 м пясък), нито синът в "къща Мария", нито майката-"патрон" обелват и дума на друг език, освен на гръцки, а само се подхилват като български "баби-хотелиерки" и махат с ръка "Охи проблема" ("Няма проблем").
Проблемите ви на о-в Самотраки ще са по-малко, ако преди да слезете от ферибота сте успели да се запознаете с Акис - собственик на мотопедите по наем, който заради увлечения по състудентки в България не успял да се дипломира там като лекар, но говори по-оперативен български отколкото служителите на някои нашенски общински ТИЦ-ове. Ако хазяйката ви е работила в Германия, като крайбрежната "тия" ("леля") Урания, бързата преценка и европейските езици улесняват взаимното доверие, та извън активния сезон (чистата морска вода край острова става за къпане от 15.06. до 15.09) може да получите наистина "стая с изглед към пристанището" с тераса колкото тенис игрище.
 |
Пролетната двупосочна цена за ферибота до Самотраки от 34 евро в празнични дни и сигурният пристанищен паркинг в Александруполис правят минималният престой от две нощувки на острова добър избор. При това таксиджийката-блондинка с хайдушко име "Сирма" може да ви осигури тричасова обиколка из затворения в официални дни европарк с древнотракийски развалини и наистина впечатляващо пешеходно притичване през "столицата" на острова - селцето Хора (далечна прилика с нашия Мелник), с издигащата се над него планина.
В пристанищното селище Камариоти дружески ухилен и "легитимен" гастарбайтер (българо-албанец от Дебърско), настоява, че прахолякът от крайбрежната улица, полепнал дори по зеленчуците в намръщения супер маркет, бил "временно явление за пролетта", а нощните гонки с моторетки "на пълна газ" по крайбрежната улица се случвали само през пиковия сезон. Вдъхващата доверие рускиня-кръчмарка Таня, точно до фериботният офис в Камариоти, също настоява, че пролетните дъждове ще намалят прахоляка от пристанищното селище и кани за майските празници.
 |
Макар да не видяхме нито една островна коза или овца с европейска ушна марка, сутрешно еко мляко може да се купи за 1 евро, докато чакате да отключат възстановеното по европроект тракийско светилище на 5 км от пристанището. Островът има 2-3 уредени къмпинга и рано или късно дискретната местна власт ще подгони нашенските мераклии за "диво къмпиране". Може би заради опасения от "катунарска инвазия" островната администрация се колебае между социалната политика към местното население и отговорностите за културно-историческите паметници и екологията. Така евентуално може да се оправдаят "криптираните" разписание и ценоразпис на дотирания ферибот-монополист, които може би са енигма и за централната власт в Атина.
Островната общинска администрация е в Хора, присъствието на полицията се забелязва само около пристигането на ферибота от Александруполис, но липсващата в България битова сигурност и спокойствие лъхат отвсякъде: докато, игнорирайки лъжливия "хотел Мария", отърчахме до буренясалия край на Камариоти да видим най-луксозния хотел със стаи за по 65-100 евро, оставените от нас на пристанището редакционни чанти и фототехника явно не предизвикаха интерес дори у редките островни котараци.
Без пропагандни внушения, препоръчваме да се посети остров Самотраки. А докато на връщане изчаквате опашката за качване на ферибота, може да отскочите до близкия лицензиран магазин за прясна риба от същата сутрин: спокойна и достолепна праправнучка на Праксителов модел от друг остров, макар да не позволява снимки, с 2 думи разпорежда 3-минутно почистване на прекрасен морски кефал по 7 евро килото и щедро дава 3 торбички, дори да носите вече празна хладилна чанта. Евросъюзната близост на Самотраки позволява вече и това кулинарно предизвикателство, така че на нашенският турист му остава само да адаптира посттоталитарния темперамент и битови навици към улегналото спокойствие на патриархалния остров. Така, след уловката "хотел Мария", единствен туристически стрес може да предизвика твърдението на островен даскал, че лувърският шедьовър "Нике от Самотраки" в древността била обикновенна "серийна продукция" - декорация на обществен шадраван?!
Послеслов: Докато днес по обед качвахме този пътепис на сайта, в новините на БНР съобщиха по повод обявената за 1-ви май обща стачка в Гърция, че екипажите на фериботите към Тасос и Самотраки са обявили, че няма да участват в стачката, за да не прекъснат туристическия поток към двата острова, които са предпочитани от българите.
Текст и снимки: екип на Инфотуризъм
    |
КОМЕНТАРИ
Напиши коментар