Този материал се осъществи с любезната подкрепа.... на Ани и Иван, защото ако не бяха те, за Historium Brugge щях да зная само това, което пише на сайта му и да мечтая да го видя. Открих интернет страницата му случайно – исках да изпратя информация на приятелка, на която горещо препоръчвах да посети Брюж. Тогава попаднах на момичето с червено наметало и на любовната история, около която се изгражда ..... музей.
 |
Брюж 1435 година. Прочутият художник Ян Ван Ейк завършва картината си „Мадоната с каноника Йорус дер Пеле“. Две фигури липсват на платното: самата мадона и една птица. Калфата Якоб е изпратен от своя учител Ван Ейк на пристанището да вземе двата модела. Там той се влюбва от пръв поглед в Ана, която трябва да позира като мадона и от смущение изпуска от клетката зеленият папагал, който отлита. Ана хуква след него. След бъркотията, която предизвиква – ще може ли Якоб да продължи чиракуването си в ателието и да стане художник? Ще намери ли избягалата птица и как? Ще открие ли взаимност в любовта си към прекрасната Ана?
_12170.jpg) |
Обиколката в Хисториума ще ни помогне да разберем как завършва всичко това. Но най-вече да разберем и да усетим какъв е животът по време на „Златният век“ на Брюж, разкавайки ни една приказка за града през 15 век,като за тази цел използва оригинален филмов сценарии с великолепни декори, костюми и музикални ефекти. Сцените от филма се ракриват последователно през отварящи се врати или прозорци на средновековни стаи и зали.
В Хисториума се разхождате не в музейни зали, а през средновековните улици, над които вали сняг и по които ви води фламандската красавица с алено наметало.
Още от първите крачки атмосферата на Средновековието ви поглъща – старинната врата на интерактивния музей се отваря с плъзгане и влизате сред бяла мъгла в предверието на тази епоха, в която доминират тъмните цветове, камъка и дървото, сякаш за да подчертаят блясъка на богатството, което постепенно се трупа в Брюж.
Плъзгащите врати ви пропускат все по-навътре в пространствово, за да проследите сюжета, преминавайки покрай доковете, където пристигат стоки от половината свят, през ателието на художника, през работилницата за бижута и броеници, през градските бани и борсата /именно тук е създадена и първата борса/.
Хисториумът е може би най-новият интерактивен музей в Европа, но вече показва тенденцията, пътят по който трябва да върви културният мениджмънт и създаването на туристически атракции. Това е място за преживяване на историята, независимо от възрастта и интересите на посетителите - едно почти реално "влизане в картината".
Пубиката е разнородна – от съвсем малки ученици, до туристи от всички възрасти и от всички континети на света, които излизат леко опианени от пътуването в 15-ти век, за да попаднат с магическа пръчка в 21–ви.След края на пътешествието в миналото,супермодерната зала с тъчскриини и принтове ви дава възможност да проверите знанията си за епохата или да ги обогатите, да се снимате като герой от картината на Ян ван Ейк и да се любувате на един от най-красивите площади в Европа от панорамната тераса.
Интерактивният музей Historium е разположен във великолепна сграда точно на централния площад в Брюж - неговият търговски център от шест столетия, където търговци от цяла Европа са донасяли стоките си и са сключвали първите борсови сделки в света.
Мултимедийното пътешествие не е предвидено просто като туристическа атракция и разказване на очарователни истории на публиката. Всеки детайл в музея е плод на задълбочено историческо проучване и не са допуснати никакви компромиси и интерпретации с епохата.
Създаден като частна инициатива и подкрепен от Туристическия офис на Фландрия и Туристическият офис на община Брюж, Historium не ви пуска да си тръгте с чувството, че сте отчели „културно мероприятие“.
Създателите му с били сигурни, че посетителите няма да бързат да излязат от музея. И са осигурили сериозни причини за отлагане. Например да опитате поне една от бирите на Duvel във великолепната зала на Duvelorium или да си изберете от ръчно направените белгийски шоколади и бонбони в Chocolaterie. Да си купите карта на средновековния град, репродукции на ван Ейк и други фламандски художници, албуми и сувенири за спомен от това пътуване във времето...
На излизане спирате за миг на врата на Хисториума, където ви изпраща потомка на Ана, загърната в червено наметало. И тръгвате из уличките и площадите на великолепният Брюж, където 15-ти и 21-ви век живеят заедно в пълна хармония. Не зная как го постигат, но резултатът е удивителен и ви кара да мечтате да се връщате отново и отново на това място.
|
КОМЕНТАРИ
Напиши коментар