Потребител: анонимен

БИЗНЕС ПОГЛЕД

Себастиен Базен: Accor ще продължи да умножава хотелските си брандове

17.11.2024 15:43

Изпълнителният директор на Accor Себастиен Базен не вярва, че големият брой на марките в портфолиото му е проблем. Базираната в Париж хотелска група се стреми да добави още. [... ]

Германските туроператори призоваха терминът „пакетна екскурзия“ да бъде изоставен

03.11.2024 10:47

Сезон 2024 за германската туристическа индустрия се оформя успешно, но ръководителите на някои водещи компании са обезпокоени от бързото и стабилно покачване на цените на ваканциите. Цените се покачват дори по тези маршрути, които традиционно се считат за евтини. Това води до намаляване броя на потребителите на туроператорски продукти и пакетни турове. [... ]

Германският туристически бизнес поиска по-дълъг период за въвеждане на новите мерки в туризма, обявени от гръцкото правителство

27.09.2024 17:26

Новите мерки в областта на туризма, които гръцкото правителство обяви, които включват увеличение на таксата за климатична устойчивост за хотелиерите и въвеждане на нова такса за круизните пътници, предизвикаха негативна реакция от страна на Германската туристическа асоциация (DRV). [... ]

- a a a + |
 

Как ще се промени пътническият въздушен транспорт след коронавируса?

25.05.2020 12:22

Авиационният пазар значително ще се свие, ще бъдат ликвидирани „напомпаните“ авиокомпании, работещи на загуба, големи авиокомпании ще станат собственост на държавата. На оцелелите компании ще им се наложи скъпо да платят за държавната помощ. Такава е оценката на Джон Грант, старши анализатор в компанията OAG, специализирана в областта на авиацията.

Как ще се промени пътническият въздушен транспорт след коронавируса?

„Пред авиационния сектор се открива възможността здравословно да „отслабне“, като се имат предвид досегашните раздути разходи и губещи авиокомпании. И в предкризисния свят се повдигаха въпроси като: добре ли е да има толкова много авиокомпании по света и доколко обслжват те потребителите? Коронавирусът ще сложи нещата в ред“, смята експертът.

В момента глобалните авиопревози де факто са унищожени, тъй като държавите по цял свят въведоха ограничения за пътуване и дори затвориха границите си. За да оцелеят, дори най-могъщите авиокомпании като American Airlines и Lufthansa бяха принудени да се обърнат за помощ към правителствата в своите страни.

Но цената на тези спасителни мерки може да е свързана със значително нарастване на влиянието на държавата върху авиационния бизнес. „Законопроектът за оказване на помощ заради коронавируса в САЩ например забранява на авиокомпаниите да повишават заплатите и премиите на своите ръководители, да изкупуват акциите си или да изплащат дивиденти на акционерите в течение на петгодишния срок на кредите плюс още една година. Тези ограничения са предизвикани от факта, че американските авиокомпании през последното десетилетие са изразходвали 96% от свободните си парични средства, за да изкупуват собствените си акции и така да повишават курса им, вместо да ги инвестират в бизнеса си или да спестят „бели пари за черни дни“.

И без друго държавите не са се затичали да помагат на авиокомпаниите. В Европа авипревозвачите трябваше да представят финансови гаранции от частни банки, за да претендират за държавна подкрепа. Във Великобритания правителството заяви, че авиокомпаниите трябва да изчерпят всички други възможни кредитни линии, преди да се обърнат за помощ към държавата. А в Италия и Белгия правителствата направо заявиха, че разглеждат възможността за национализация на заплашените от финансов крах авиокомпании като единствен спасителен изход.

Друг авиационен анализатор – Боб Ман, твърди, че авиокомпаниите обикновено държат от 9 до 15% от годишните си разходи в налични пари или в еквиваленти. Обичайна практика на търговските авиокомпании е да използват платените за бъдещи полети от клиентите пари, за да покриват текущите си разходи. „Когато предварителните резервации вървят нормално, това е разбираемо. Проблемът се появява, когато се появи необичаен спад при тях или дори още по-лошо, както е сега, пътниците започнат да си искат обратно предплатените от тях пари“, посочва анализаторът.

Статистиката е стряскаща: приходите на авиокомпаниите са спаднали с 44% в сравнение с 2019 г., или са по-малко с 252 млрд. долара. Според последни данни на IATA, търсенето на самолетни билети ще остане подтиснато в продължение на няколко месеца, а възможно и догодина, а правителствените фондове за помощ ще са пресъхнали още през септември. От Асоциацията прогнозират, че през тази година само европейските авиопревозвачи ще загубят приходи в размер на 76 млрд. долара.

„Кризата не може да продължи вечно, но изходът от нея не означава бързо възстановяване“, подчертават експертите. Голяма част от клиентите ще са разколебани и предпазливи. Ще трябва време и за да се приведат в готовност за летене сега приземените самолети. А и различните страни няма да премахнат едновременно въведените ограничения.

Как ще се промени авиационния транспорт след коронавирусната пандемия и какво ще забележат пътниците? Например такъв дребен детайл като „намаленото количество храна и напитки, които се поднасят по време на полета“, убеден е Гари Кенеди, бивш генерален събетник в авиокомпания American Airlines. Като цяло, бонусите за клиентите значително ще намалеят.

В глобален мащаб може да се промени самия характер на инвестиране в авиокомпании и дори „националната им принадлежност“. Кенет Батън, експерт по авиационна политика и икономика, допуска, че американските авиокомпании могат да поискат от Конгреса да промени закона за чуждестранните инвестиции. „Сега чуждите инвеститори могат да притежават максимум 25% от акциите с право на глас в американски авиокомпании. В бъдеще можем да видим по-гъвкава система, тъй като ще се нуждаем от инвестиции“.

Европейската комисия също обмисля подобни промени: сега неевропейци могат да притежават до 49% от авиокомпаниите в страните-членки на ЕС. Редица политици и авиокомпании от Европа обаче смятат, че това е ненужно ограничаване на инвестициите, които ще са необходими, за да се преодолее кризата.

 

КОМЕНТАРИ

Напиши коментар


captcha image  (Антиспам код, въведете 3-те черни символа)

Код:  

БИЗНЕС ПОГЛЕД - АРХИВ

Себастиен Базен: Accor ще продължи да умножава хотелските си брандове [17.11.2024] Германските туроператори призоваха терминът „пакетна екскурзия“ да бъде изоставен [03.11.2024] Германският туристически бизнес поиска по-дълъг период за въвеждане на новите мерки в туризма, обявени от гръцкото правителство [27.09.2024] Българският туризъм не достигна нивата отпреди пандемията [24.09.2024] Разходите за бизнес пътувания ще бъдат „умерени“ до 2025 г [22.09.2024] 8 милиарда ще достигнат пътуващите със самолет към 2040 г. като цифровите технологии ще играят голяма роля за постигане на този ръст [20.09.2024] БХРА: проблемите на българския туризъм стоят нерешени [16.09.2024] САЩ остават най-значимият пазар за пътувания и туризъм в света [08.09.2024] Британският туризъм изостава от своите конкуренти [21.08.2024] Tui Group отчита ръст на летните резервации на по-високи цени [14.08.2024] Турските туристи все по-често избират ваканции в чужбина заради скока на цените в родните им курорти [24.07.2024] Общоевропейска забрана за полети на къси разстояния? [16.07.2024] Туризмът продължава да расте, въпреки свръхтуризма и масовите протести срещу туристите [15.07.2024] Туристите в Европа ще похарчат 800 милиарда евро през 2024 г. [12.07.2024] Повече полети до България това лято [06.07.2024] Рекордните 76% от европейците планират да пътуват през следващите месеци [05.07.2024] Какво казват Google и Deloitte за състоянието на туризма през 2040 г. [29.06.2024] Германците са силно настроени да почиват това лято [29.06.2024] Полетният капацитет от Германия до България това лято е недостатъчен. Промяна ще има от догодина [27.06.2024] Завръщане на китайските туристи в Европа и Америка: възможности и предизвикателства [26.06.2024]

Страница 1: [първа] 1 2 3 4 5 [»] [последна (164)]
ПАРТНЬОРИ

НОВИНА С ПРОДЪЛЖЕНИЕ

2024-та е рекордна година за България по брой туристи

15.11.2024 12:52

Над 10,7 млн. чуждестранни туристи са посетили страната ни до месец септември, а до край на годината се [... ]

Министерство на туризма и National Geographic обявиха съвместна рекламна кампания на България

06.11.2024 10:34

Силно начало за България на световното туристическо изложение World Travel Market в Лондон. Министерството [... ]

ИЗБРАНО ОТ НОВИНИ

На културния туризъм се падат 20% от българския туристически продукт

17.11.2024 -

Това показва проучване, което Министерството на туризма представи по време на Десетата среща между[... ]

TUI разширява бизнеса си в Чехия с повече туристически агенции

16.11.2024 -

Tui Group си поставя за цел да удвои броя на туристите, идващи от Чехия, с откриването на шест нови клона[... ]

ЕС: Booking трябва да отговаря на Закона за цифровите пазари

16.11.2024 -

Онлайн платформата за хотелски резервации Booking.com трябва да отговаря на строгите задължения на ЕС от[... ]

ПОСЛЕДНО КОМЕНТИРАНИ

Платформа за устойчив туризъм привлече над 120 000 лева финансиране

24.02.2023 -

Българската платформа за онлайн резервация на каравани Karavani.bg привлече над 120 000 лева в нов рунд на финансиране,[... ] 4

Конференция разисква наболелите проблеми на туристическия бранш

27.02.2013 -

Голям брой обекти за настаняване и туристически агенции изостават в управленско и маркетингово отношение[... ] 12

TAP и Travelport си стиснаха ръце

01.02.2012 -

Компанията Travelport, доставчик на бизнес услуги за световната туристическа индустрия и авиокомпания[... ] 3