Потребител: анонимен

злободневно

Какво означава вторият мандат на президента Тръмп за туристическата индустрия

09.11.2024 17:29

Завръщането на президента Доналд Дж. Тръмп в Белия дом кара туристическата индустрия да се подготви за радикална преориентация на политиката. [... ]

Меджугорие, Лурд, Фатима: религиозният туризъм е доходен бизнес, но какво търсят поклонниците?

22.09.2024 10:56

Тази седмица Ватиканът официално одобри религиозни поклонения в южното босненско село Междугорие, където преди няколко десетилетия деца съобщили, че са видели Дева Мария. [... ]

Чуждестранните туристи в Испания се увеличават независимо от местните протести срещу свръхтуризма

09.09.2024 10:06

Протестите срещу масовия туризъм, които обхванаха Испания от началото на годината, не отблъснаха чуждестранните туристи, с 12% повече пристигания от януари до юли, отколкото преди година, съобщи Националната статистическа служба на Испания (INE). [... ]

- a a a + |
 

Как руските авиокомпании продължават да летят въпреки западните санкции

26.08.2023 18:06

На 14 ноември 2022 г. самолет "А320 Еърбъс" на руската авиокомпания "Урал еърлайнс" каца в Екатеринбург, след което остава паркиран в края на пистата. Три дни след това резервна част от ключово значение за навигационната система на самолета, произведена от американската компания "Нортръп Груман", пристига на летището, сочат данни на руските митнически служби.

Как руските авиокомпании продължават да летят въпреки западните санкции

Седмица по-късно, на 24 ноември, самолетът излита за Москва и през следващите девет месеца превозва пътници в Русия и Централна Азия, според информация от сайтовете за следене на полетите, съобщава Ройтерс в разследване на схемите, ползвани от руските авиокомпании, за да заобикалят западните санкции

Въпреки наложените ограничения, "Урал еърлайнс" е успяла да внесе над 20 компонента, произведени от американски компании, след началото на войната в Украйна, според митнически данни.

От май 2022 г., когато влязоха в сила повечето търговски ограничения спрямо Русия, до края на юни 2023 г. самолетни части на стойност поне 1,2 милиарда долара са били получени от руските авиокомпании, сочи анализ на Ройтерс.

Оборудването варира от компоненти, без които самолетите не биха могли да летят безопасно като навигационните устройства на "Нортръп Груман", клапани за регулиране на налягането, дисплеи в пилотската кабина и колесници, до по-незначителни артикули като кафемашини, телефони за стюардесите и тоалетни.

Митническите данни разкриват, че резервните части са пристигнали в Русия с помощта на посредници в различни държави, сред които ОАЕ, Турция, Китай, Киргизстан и Таджикистан. Нито една от тях не се е присъединила към западните санкции срещу Русия.

Очевидно руските компании са "решили ребуса" как да продължават да летят въпреки западните санкции.

"Отначало те бяха в шок, никой не знаеше какво да прави", казва Олег Пантлелеев, директор на компанията за анализ на авиацията "АвиаПорт", пред Ройтерс. "След два-три месеца обаче бяха намерени нови канали за доставки, а след шест-девет месеца се появиха достатъчно много алтернативи, което дори позволи цените да паднат, а доставките да станат по-бързи".

Кирил Скуратов, заместник главен изпълнителен директор на "Урал еърлайнс", отказва да коментира как авиокомпанията успява да се снабди с резервни части. "Определено няма да ви кажа. Това е ненужна информация", заяви той пред Ройтерс.

След като прегледаха предоставения им списък с резервни части, достигнали Русия, от "Нортръп Груман" заявиха, че не откриват нито една, която те да са продали на руски компании. От компанията посочиха, че следват "стриктни правила и процедури, за да се гарантира спазването на всички закони и разпоредби, свързани с износа и санкциите."

Извън съмнение е фактът, че западните санкции направиха "живота" на руския авиационен сектор по-труден.

В средата на 2022 г. източници от сектора разказаха как някои авиокомпании са започнали да разглобяват самолетите си, за да се сдобият с резервни части. През юни м.г. руската авиокомпания S7 Airlines призна, че се отказва от плановете си да пусне нискотарифен превозвач, тъй като не може да получи самолетите "Еърбъс", които е поръчала.

Въпреки формално прекъснатите връзки със Запада към май 2023 г. руските авиокомпании са разполагали с 541 самолети, западно производство - летящи или в процес на ремонт, сочат данните на швейцарския доставчик на авиационна информация ch-aviation. Броят им е почти без промяна отпреди началото на войната, като се вземат предвид 75-те самолета, дадени на лизинг на руски авиокомпании и завърнали се при западните си собственици след налагането на санкциите, посочват от ch-aviation.

През юни руските авиокомпании са превозили 10,1 милиона пътници спрямо 8,87 милиона през същия месец на 2022 г. и 11,1 милиона през юни 2021 г., по данни на руската статистическа служба "Росстат". Според ch-aviation това би било невъзможно без западните самолети, тъй като руските превозвачи разполагат с едва 150 самолета родно производство.

Преди налагането на санкциите "Урал еърлайнс", "Аерофлот", S7 Airlines и други руски авиопревозвачи разчитаха за поддръжката на самолетите си на глобални компании като например германската "Луфтханза техник". Когато те прекратяват дейността си в Русия, руските авиокомпании се обръщат към по-малки доставчици на авиационни услуги.

През април 2022 г., например, подразделението за поддръжка на S7 Airlines - "Ес 7 енжиниъринг",  започва да внася части от молдовската компания "Еър рок салюшънс", според митнически данни.

Първата доставки е за водни филтри за кухненско оборудване за "Еърбъс" и е на стойност 1700 долара. През следващите 14 месеца S7 Airlines получава от "Еър рок" резервни части на обща стойност поне 1,23 милиона долара.

Иван Мелников, главен изпълнителен директор на "Еър рок" и на още един дистрибутор на авиационни части в Молдова, наречен "Аеростейдж сървисис", отрича да продава стоки в Русия. Той казва, че повечето от клиентите му са базирани в ОАЕ и Киргизстан.

"Да се прави бизнес с руски компании в Молдова е практически невъзможно, като се има предвид, че руските банки са забранени в страната и техните финансови операции не се обработват", казва Мелников. "Не сме заинтересовани да изгубим местните и международните си партньори заради краткосрочен приход".

Доставките, извършени от "Еър рок" и "Аеростейдж" и регистрирани от  руските митници, са преминали по заобиколни пътища през ОАЕ и Киргизстан. Запитан дали е възможно клиентите на "Еър рок" в тези страни да са пренасочили доставките към Русия, Мелников предпочете да не отговори.

Серийният номер на устройството на "Нортръп Груман", доставено в Екатеринбург и присъстващо в митническите документи, показва, че то е произведено през октомври 2008 г. и е използвано в няколко самолета, включително и на един в Саудитска Арабия преди шест години, според източник от сектора с достъп до базата данни за поддръжка.

Макар и митническите записи да не посочват компанията, доставила устройството през ноември, те показват как повечето от тези и други високотехнологични компоненти, произведени в САЩ, са стигали до "Урал еърлайнс" през проучвания 14-месечен период.

През юли 2022 г., например, една част е била доставена през ОАЕ от "Истиклолят 20", гражданска инженерна компания, базирана в Таджикистан. През септември 2022 г. друга таджикска инженерна компания - "Кафолати комил", изпраща друга част до Русия през ОАЕ.

Някои от частите, произведени от "Нортръп Груман" и достигнали до "Урал еърлайн"“ през ОАЕ, са били доставени от компанията "Скайпартс Еф Зет Си Оу", сочат митническите данни. Създадена през юни 2022 г. и регистрирана в едностаен офис в една от свободните икономически зони на Дубай, "Скайпартс" посочва на сайта си, че е основана от "авиационни професионалисти" и предлага на клиентите си поддръжка на техните самолети от "носа до опашката".

Запитан за устройството на "Нортръп Груман", управителят на "Скайпартс" Саид Абдулоев заяви за Ройтерс, че се сеща за въпросната част и потвърди, че фирмата има бизнес с таджикистански компании, включително "Истиклолят 20". Той допълни, че е поръчал от американски доставчик една част, произведена от "Нортръп Груман", но отрече да я е пращал в Русия. Абдулоев отказа да назове името на американската компания.

Друг руски превозвач - "Нордуинд еърлайнс", изглежда се е възползвал от семейни връзки, за да поръчва части за 12-те самолета "Еърбъс" и 15-те "Боинга", които има във флота си, разкриват митническите данни.

Притежавана от Карине Букрей, авиокомпанията е внесла стотици резервни части от "Рамзес туризм". Базиран в турския курортен град Анталия, "Рамзес туризм" е собственост на съпруга на Карине - Рамазан Акпънар.

Пред Ройтерс Акпънар потвърди още през април, че притежава "Рамзес туризм" и е женен за Букрей. Той не отговори на зададените му въпроси за износа на резервни части за "Нордуинд". Руските митнически данни показват, че авиокомпанията е спряла да получава части от "Рамзес туризм" три дни, след като Ройтерс е задал въпросите си.

"Нордуинд" обаче е продължила да внася части от друга турска компания - "На хавачълък ве текник", която също е базирана в Анталия. Ройтерс не успя да се свърже с Нусрет Алпер, създал компанията през 2022 г.

"Нордуинд" е внасяла части и посредством подразделението си за поддръжка - "Нортуинд текник", според митнически данни. Главният й изпълнителен директор Валерий Пашаев заяви за Ройтерс, че компанията извършва единствено поддръжка, а не се занимава с внос на резерви части. "Хората ми носят части и казват къде да ги инсталирам", казва Пашаев. "Аз ги вземам и го правя".

 

Източник: БТА

 

КОМЕНТАРИ

Напиши коментар


captcha image  (Антиспам код, въведете 3-те черни символа)

Код:  

злободневно - АРХИВ

Какво означава вторият мандат на президента Тръмп за туристическата индустрия [09.11.2024] Меджугорие, Лурд, Фатима: религиозният туризъм е доходен бизнес, но какво търсят поклонниците? [22.09.2024] Чуждестранните туристи в Испания се увеличават независимо от местните протести срещу свръхтуризма [09.09.2024] Луксозните хотели в Испания могат да се възползват от ограниченията срещу краткосрочното отдаване на имоти под наем [03.09.2024] Има ли закуската на шведска маса бъдеще? [02.09.2024] Туристическият сезон в Балчик - каква е равносметката на хотелиери и ресторантьори? [28.08.2024] Адриатически перли под закрилата на ЮНЕСКО страдат от свръхтуризма [19.08.2024] Познаха ли спортните статистици колко медала ще спечелят българите на Олимпиадата в Париж? [12.08.2024] Авиокомпаниите отговарят на възхода на музикалния туризъм с отделна бизнес класа [10.08.2024] Според туристическия бизнес гаранционната схема в туризма отваря вратата за сивия сектор [06.08.2024] Популярни дестинации за почивка са много по-горещи, отколкото пише в туристическите брошури [01.08.2024] Гръцкият остров Санторини е препълнен с туристи [29.07.2024] БХРА поиска компенсации от държавата за хотелския и ресторантьорския бизнес заради скъпия ток [18.07.2024] Българските власти бавели преминаването на автобуси през "Маказа" [16.07.2024] Олимпиадата може да помогне на Airbnb да спечели Париж [11.07.2024] Как Атина намира решения срещу наплива от туристи [10.07.2024] Оман иска да развива туризъм без мегахотели [02.07.2024] Под слънцето на Тоскана: този италиански регион ще ви плати 30 000 евро, за да се преместите там [28.06.2024] Предприемат се спешни действия за решаване на проблема с авариралия колектор, отвеждащ пречистените води от курорта Албена. [25.06.2024] ТУИ с изявление за протестите срещу туризма на Канарските острови [28.05.2024]

Страница 1: [първа] 1 2 3 4 5 [»] [последна (17)]
ПАРТНЬОРИ

НОВИНА С ПРОДЪЛЖЕНИЕ

2024-та е рекордна година за България по брой туристи

15.11.2024 12:52

Над 10,7 млн. чуждестранни туристи са посетили страната ни до месец септември, а до край на годината се [... ]

Министерство на туризма и National Geographic обявиха съвместна рекламна кампания на България

06.11.2024 10:34

Силно начало за България на световното туристическо изложение World Travel Market в Лондон. Министерството [... ]

ИЗБРАНО ОТ НОВИНИ

Кипър разнообразява туристическия си продукт

21.11.2024 -

Островът на Афродита ще насърчава развитието на водолазен и круизен туризъм, на автентични културни[... ]

Accor Hotels планира да открие през следващите пет години свои хотели в Северна Гърция

18.11.2024 -

Accor, френската мултинационална група за хотелиерство, проучва разширяването на своите марки в Солун[... ]

На културния туризъм се падат 20% от българския туристически продукт

17.11.2024 -

Това показва проучване, което Министерството на туризма представи по време на Десетата среща между[... ]

ПОСЛЕДНО КОМЕНТИРАНИ

Платформа за устойчив туризъм привлече над 120 000 лева финансиране

24.02.2023 -

Българската платформа за онлайн резервация на каравани Karavani.bg привлече над 120 000 лева в нов рунд на финансиране,[... ] 4

Конференция разисква наболелите проблеми на туристическия бранш

27.02.2013 -

Голям брой обекти за настаняване и туристически агенции изостават в управленско и маркетингово отношение[... ] 12

TAP и Travelport си стиснаха ръце

01.02.2012 -

Компанията Travelport, доставчик на бизнес услуги за световната туристическа индустрия и авиокомпания[... ] 3